Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Soustava dýchací. Soustava dýchací obstarává výměnu dýchacích plynů mezi zevním prostředím a organismem. Zajišťuje dodávku kyslíku do plic a odstraňuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Soustava dýchací. Soustava dýchací obstarává výměnu dýchacích plynů mezi zevním prostředím a organismem. Zajišťuje dodávku kyslíku do plic a odstraňuje."— Transkript prezentace:

1 Soustava dýchací

2 Soustava dýchací obstarává výměnu dýchacích plynů mezi zevním prostředím a organismem. Zajišťuje dodávku kyslíku do plic a odstraňuje z nich oxid uhličitý a vodní páru. Tento proces je dýchání zevní – plicní. Výměna dýchacích plynů mezi krví a tkáněmi a oxidační pochody v buňkách je dýchání vnitřní – tkáňové. Celý dýchací proces má 3 složky:  Zevní dýchání Uskutečňuje se dýchacími cestami, plícemi a činností svalů připojených na hrudní koš.  Přenos dýchacích plynů Spojovacím článkem mezi zevním a vnitřním dýcháním je krev, váže, přenáší a odevzdává kyslík a oxid uhličitý.  Vnitřní dýchání Uskutečňuje se oxidačními pochody v buňkách, při nichž se uvolňuje chemická energie z živin.

3 Zevní dýchání Zevní dýchání zajišťují:  Dýchací cesty Dutina nosní, vedlejší dutiny nosní, nosohltan, hrtan, průdušnice, průdušky a průdušinky.

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13 Zevní dýchání Zevní dýchání zajišťují:  Dýchací cesty Dutina nosní, nosohltan, hrtan, průdušnice, průdušky a průdušinky.  Plíce

14

15

16

17

18 Zevní dýchání Zevní dýchání zajišťují:  Dýchací cesty Dutina nosní, vedlejší dutiny nosní, nosohltan, hrtan, průdušnice, průdušky a průdušinky.  Plíce Plicní sklípky – alveoly.

19

20

21 Zevní dýchání Zevní dýchání zajišťují:  Dýchací cesty Dutina nosní, vedlejší dutiny nosní, nosohltan, hrtan, průdušnice, průdušky a průdušinky.  Plíce Plicní sklípky – alveoly.  Dýchací svaly

22 Zevní dýchání Zevní dýchání zajišťují:  Dýchací cesty Dutina nosní, vedlejší dutiny nosní, nosohltan, hrtan, průdušnice, průdušky a průdušinky.  Plíce Plicní sklípky – alveoly.  Dýchací svaly Mezižeberní svaly, pomocné svaly dýchací, bránice.

23

24 Velký a malý krevní oběh

25 Fyzikální a chemické změny při dýchání

26 Vydechovaný vzduch nemá stále stejné složení:  Mrtvý dýchací prostor Na počátku je jeho složení téměř stejné jako u vdechovaného, objem je 150-230 ml. Je vypuzován z dýchacích cest.

27

28 Přenos kyslíku a oxidu uhličitého krví  Kyslík je přenášen červeným krevním barvivem, hemoglobinem obsaženém v erytrocyech. Sloučenina kyslíku s hemoglobinem se nazývá oxyhemoglobin.  Množství kyslíku vázaného na hemoglobin je dáno jeho parciálním tlakem. Stoupá-li napětí kyslíku vrůstá množství vázaného kyslíku.

29

30

31 Přenos kyslíku a oxidu uhličitého krví  Kyslík je přenášen červeným krevním barvivem, hemoglobinem obsaženém v erytrocyech. Sloučenina kyslíku s hemoglobinem se nazývá oxyhemoglobin.  Množství kyslíku vázaného na hemoglobin je dáno jeho parciálním tlakem. Stoupá-li napětí kyslíku vrůstá množství vázaného kyslíku.  Ve 100 ml krve je asi 16 mg hemoglobinu, který je schopen vázat asi 20 ml kyslíku. Je-li veškerý hemoglobin obsazen kyslíkem jde o100% nasycení,.

32 Přenos kyslíku a oxidu uhličitého krví Oxid uhličitý je vázán trojím způsobem:  Je volně rozpuštěn v krevní plasmě ve větším množství než kyslík. Až 5% veškerého oxidu uhličitého.  Slučuje se s hemoglobinem. Tvoří s hemoglobinem karbaminohemoglobin (asi 10%).  Váže se v krevní plasmě ve formě uhličitanů. (Asi 85%)

33

34

35 Mechanika dýchání Dýchací pohyby jsou umožněny:  zakřivením žeber,  pohyblivým kloubním spojením obratlů a žeber,  stavbou a uložením dýchacích svalů

36 Mechanika dýchání  Při vdechu (inspiriu) se zvětšují rozměry hrudníku a do plic se nasává vzduch. Inspirium je aktivní děj.  Při výdechu (expiriu) se hrudníku zmenšuje. Expirium je pasivní děj, uplatňuje se pružnost plíce a hrudní stěny. Výdechové svaly vstupují do akce až v závěru expirace.  Při klidném dýchání se uplatňuje především bránice, mezižeberní svaly a pružnost hrudní stěny.  Při prohloubeném dýchání se uplatňují i pomocné svaly dýchací.

37

38

39 Vitální kapacita plic

40

41 Řízení dýchání

42


Stáhnout ppt "Soustava dýchací. Soustava dýchací obstarává výměnu dýchacích plynů mezi zevním prostředím a organismem. Zajišťuje dodávku kyslíku do plic a odstraňuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google