Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ekonomický cyklus Petr Machala. periodicky se opakující děj, proces či jev Víte co je to cyklus? (uveďte příklad) Víte co je to ekonomický cyklus?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ekonomický cyklus Petr Machala. periodicky se opakující děj, proces či jev Víte co je to cyklus? (uveďte příklad) Víte co je to ekonomický cyklus?"— Transkript prezentace:

1 Ekonomický cyklus Petr Machala

2 periodicky se opakující děj, proces či jev Víte co je to cyklus? (uveďte příklad) Víte co je to ekonomický cyklus?

3 střídání relativního růstu a relativního poklesu je měřeno pomocí HDP ekonomický rozvoj nerovnoměrný ekonomický růst pozvolný

4 1.expanze (konjunktura) ekonomika se oživuje, roste poptávka, rostou ceny zisky firem, zaměstnanost Jaké jsou fáze hospodářského cyklu?

5 2.vrchol (etapa přehřátí ekonomiky) situace, kdy nejsou naplněna všechna očekávání => vše se neprodá vázne odbyt a ekonomika přechází do recese

6 3.recese pokud dojde v ekonomice po 2 následujících čtvrtletí k poklesu hluboká recese → deprese → krize roste nezaměstnanost, klesá poptávka a tím i zisky firem

7 4.sedlo vyrovnání nabídky s poptávkou státní pobídka nízká úroková sazba ČNB

8 Schumpeter – hovoří o inovacích keynesiánství – tvrdí, že je příčinou nepoměr mezi investicemi a úsporami monetaristé – je třeba zvýšit peněžní oběh Marx – příčinou je charakter práce – nadhodnotu si přivlastnil kapitalista Jaké jsou příčiny ekonomického cyklu?

9 Jak se ekonomický cyklus dotýká vaší domácnosti? Jak můžete tuto znalost využít v životě?

10 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Ekonomický cyklus Petr Machala. periodicky se opakující děj, proces či jev Víte co je to cyklus? (uveďte příklad) Víte co je to ekonomický cyklus?"

Podobné prezentace


Reklamy Google