Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

O Název Náhradní rodinná péče O Šablona CZ.1.07/1.4.00/21.2698 O Poř.číslo O Autor šablony Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS O Datum.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "O Název Náhradní rodinná péče O Šablona CZ.1.07/1.4.00/21.2698 O Poř.číslo O Autor šablony Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS O Datum."— Transkript prezentace:

1

2 O Název Náhradní rodinná péče O Šablona CZ.1.07/1.4.00/21.2698 O Poř.číslo O Autor šablony Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS O Datum

3 Metodika Žáci jsou seznámeni s formami náhradní rodinné péče a orientují se v základních pojmech. Procvičení pojmů pomocí pracovního listu. Seznámení s krizovými situacemi v rodině, které mohou nastat. Žáci o nich dokáží hovořit, pojmenovat je. Poučení a procvičení chování ke spolužákům nebo jiným osobám, kterých se krizové situace týkají.

4 Náhradní rodinná péče Je pro děti bez rodiny (sirotky). Nebo pro děti, které nemohou žít ve své vlastní rodině.

5 Adopce Je nejvýhodnější typ náhradní rodinné péče. Dospělý přijme cizí dítě za vlastní. Osvojené dítě má stejné postavení jako vlastní dítě. Dělí se na: - úplnou a neúplnou - individuální a společnou - zrušitelnou a nezrušitelnou. adopce

6 Co si pamatuješ? Co je to náhradní rodinná péče? - Je pro děti bez rodiny (sirotky). - Je pro děti, které nemohou žít ve své vlastní rodině. Co je to adopce? - - Dospělý přijme cizí dítě za vlastní.

7 S.O.S Vesničky Jsou pro děti, které není možno adoptovat. V rodině je jedna teta, která se stará o více dětí. V rodině bývají sourozenci. Děti zůstávají členy svých původních rodin.

8 Dětský domov Je pro děti od 3 do 18ti let, které musí okamžitě odejít z rodiny na dobu, než rozhodne soud. Je druh školského zařízení pro ústavní výchovu. Z dětského domova lze děti adoptovat.

9 Co si pamatuješ? Co je to SOS vesnička?  Je pro děti, které nelze adoptovat.  V rodině bývají sourozenci.  O děti se stará jedna teta. Co je to Dětský domov?   Druh školského zařízení pro ústavní výchovu.  Děti lze adoptovat.  Pro děti od tří do osmnácti let.

10 Pěstounská péče Dítě nemá práva biologického potomka (např. nemá nárok na dědictví). Dítě nepřijímá příjmení pěstouna. Končí nejpozději dosažením plnoletosti dítěte. Pěstounem může být pouze fyzická osoba. Pěstouna určí v každém případě soud.

11 Poručenství Poručníka ustanovuje soud. Většinou se jedná o příbuzné dítěte. Zaniká dosažením plnoletosti dítěte nebo rozhodnutím soudu. „Poručník je zákonným zástupcem dítěte spravujícím jeho majetek, ale při závažných rozhodnutích je povinen se poradit se soudem. Poručník nemá k dítěti vyživovací povinnost a pokud je správa majetku dítěte spojena se značnou námahou, má právo na odměnu. “ Citace: poručníkporučník

12 Opatrovnictví Soud určuje, co smí a co nesmí opatrovník dělat. Zabývá se například správou majetku během řízení o osvojení. Často jím bývá stanoven orgán sociálně právní ochrany dětí. Může být i pro dospělého.

13 Co si pamatuješ? Co je to pěstounská péče?  Dítě nemá práva biologického potomka  Dítě nepřijímá příjmení pěstouna.  Pěstouna určí v každém případě soud.  Končí nejpozději dosažením plnoletosti dítěte.

14 Co si pamatuješ? Co je to poručenství?   Poručníka ustanovuje soud.  Většinou se jedná o příbuzné dítěte.  Poručník nevychovává dítě, pouze spravuje jeho majetek. Co je to opatrovnictví?  Může být i pro dospělého.  Určuje soud, často orgán sociálně právní ochrany dětí.

15 Pracovní list Vysvětli rozdíl mezi adopcí, poručnictvím a pěstounstvím: Jaké znáš druhy adopce?

16 Co je to opatrovnictví? Co je to SOS vesnička?

17 Odkazy MATĚJČEK, Zdeněk. Náhradní rodinná péče. Praha : Portál, 1999. 184 s. ISBN 80-7178-304-8.ISBN 80-7178-304-8 http://www.charita-adopce.cz/databaze.php3 http://www.adopcenablizko.cz/ http://praha.charita.cz/ http://ona.idnes.cz/premyslite-o-adopci-ditete-bude-to-skvele-i-silene-fvt- /vztahy-sex.aspx?c=A061205_095750_ona_vztahy_jup http://ona.idnes.cz/premyslite-o-adopci-ditete-bude-to-skvele-i-silene-fvt- /vztahy-sex.aspx?c=A061205_095750_ona_vztahy_jup http://www.fod.cz/stranky/adopce/nrp/osvojeni.htm http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/pestounska_pece http://www.mpsv.cz/files/clanky/7296/Pestounska_pece_na_prechodnou_d obu.pdf http://www.mpsv.cz/files/clanky/7296/Pestounska_pece_na_prechodnou_d obu.pdf http://www.adopce.com/informace/zakladni-pojmy/ http://www.rozumacit.cz/nahradni-rodinna-pece http://www.mpsv.cz/cs/7256 Autorem textů a obrázků, není –li uvedeno jinak, je Mgr. Zuzana Vyhnálková.


Stáhnout ppt "O Název Náhradní rodinná péče O Šablona CZ.1.07/1.4.00/21.2698 O Poř.číslo O Autor šablony Mgr. Zuzana Vyhnálková DiS O Datum."

Podobné prezentace


Reklamy Google