Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Tematická oblast:Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti: Dezertní a kořeněná vína Ročník / obor studia:2. a.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Tematická oblast:Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti: Dezertní a kořeněná vína Ročník / obor studia:2. a."— Transkript prezentace:

1 Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Tematická oblast:Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti: Dezertní a kořeněná vína Ročník / obor studia:2. a 3.. ročník / Kuchař - číšník Vypracoval:Ing. Kovač Lukáš Škola: Střední škola pedagogická, hotelnictví a služeb, Litoměřice (do 31.08.2012 – SŠHGS) Ověřeno : I. pololetí šk. r. 2012/2013 DUM 84

2 Dezertní a kořeněná vína

3 Dezertní vína se vyrábějí z běžných přírodních vín přislazováním řepným cukrem a přidáním alkoholu (až na 22%) nebo vinného destilátu. Vyrábějí se v barvě bílé, žluté a červené, mohou se přibarvovat kulérem.

4 Dezertní vína Význam termínu dezertní víno se postupně mění a jeho výklad není striktně vymezen. Současný vinařský zákon nespecifikuje název dezertní víno.

5 Dezertní vína Dezertní vína bývají obvykle těžká, často sladká. Používají se jako aperitivy, nebo jsou servírována ke sladkým dezertům. Využití záleží na konkrétním druhu vína; rozptyl je velmi široký, takže obecný charakter není snadné specifikovat.

6 Kořeněná vína Vyrábí se z přírodních vín s přidáním koření, cukru a alkoholu (5 až 20%). Koření např. pelyněk, skořice, zeměžluč, máta peprná, fenykl, hořec, kardamom, hřebíček, koriandr aj. se ve víně nechá macerovat, nebo se přidává hotový macerát (výluh koření v alkoholu).

7 Příklady kořeněných vín - Vermutů Tesavela, Metropol, Cinzano (bianco, rosso, bitter, dry), Martini – listy, semena a kořeny 235 různých rostlin –Vyrábí se jako: hořké, suché sladké, bílé, růžové, červené. Campari – vyrábí se v Itálii, obsahuje citrusovou kůru. Barbero aj.

8 Použitá literatura ROP, Otakar a Jan HRABĚ. Nealkoholické a alkoholické nápoje. Vyd. 1. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2009, 129 s. ISBN 978-80-7318-748-4. HRABĚ, Jan. Základy zbožíznalství potravin. Vyd. 1. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2011, 167 s. ISBN 978-80-7454-118-6. http://cs.wikipedia.org/wiki/Dezertn%C3%AD_v%C3 %ADnohttp://cs.wikipedia.org/wiki/Dezertn%C3%AD_v%C3 %ADno


Stáhnout ppt "Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Tematická oblast:Nápojová gastronomie Název vyučovací oblasti: Dezertní a kořeněná vína Ročník / obor studia:2. a."

Podobné prezentace


Reklamy Google