Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KYVADLO 12.10.2009. KYVADLO  Kyvadlo může být vytvořeno každým tělesem, které se otáčí kolem vodorovné osy umístněné nad jeho těžištěm.  Matematické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KYVADLO 12.10.2009. KYVADLO  Kyvadlo může být vytvořeno každým tělesem, které se otáčí kolem vodorovné osy umístněné nad jeho těžištěm.  Matematické."— Transkript prezentace:

1 KYVADLO 12.10.2009

2 KYVADLO  Kyvadlo může být vytvořeno každým tělesem, které se otáčí kolem vodorovné osy umístněné nad jeho těžištěm.  Matematické kyvadlo je hmotný bod zavěšený na konci pevného vlákna zanedbatelné hmotnosti – jako když zavěsíme kuličku na tenkou pevnou nit. yA B 0 l F FGFG FGFG F2F2 F1F1 F G =m.g

3 KYVADLO  Ve svislé poloze F=F G. F je tahová síla napjatého vlákna, F G je tíhová síla.  Při vychýlení závěsu kyvadla ze svislé polohy o úhel φ dojde k porušení rovnosti sil a kulička začne kmitat po oblouku mezi krajními body A a B.  Síla F G se rozkládá na dvě navzájem kolmé síly – F 1 a F 2.  Síla F 1 má směr tečny ke trajektorii pohybu kuličky F 1 =F G.sinφ.  Síla F 2 má směr závěsu, je rušená jeho pevností F 2 =F G.cosφ.  Kmitavý pohyb kyvadla způsobuje pouze síla F 1 směřující v každé poloze kyvadla do rovnovážné polohy.

4  Síla F 1 je dána vztahem:  Pokud je úhel φ menší než 5° lze nahradit pohyb kyvadla po oblouku pohybem po přímce.  Úhlová frekvence kyvadla je dána vztahem:  Frekvence a perioda kmitání kyvadla je dána:

5  Frekvence a perioda harmonického pohybu matematického kyvadla závisí na délce jeho závěsu a na velikosti tíhového zrychlení v daném místě.  Pokud je úhel φ menší než 5°nezávisí na hmotnosti kyvadla ani jeho rozkyvu.  Perioda neboli doba kmitu T je kyvadla je často nahrazována dobou kyvu τ, která se rovná polovině jeho doby kmitu.


Stáhnout ppt "KYVADLO 12.10.2009. KYVADLO  Kyvadlo může být vytvořeno každým tělesem, které se otáčí kolem vodorovné osy umístněné nad jeho těžištěm.  Matematické."

Podobné prezentace


Reklamy Google