Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kružnice a kruh Matematika – 8. ročník. Kružnice Nechť jsou v rovině dány body M, N, O, P, Q, R, S tak, že platí: r r r r r r S R Q P O N M Množina všech.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kružnice a kruh Matematika – 8. ročník. Kružnice Nechť jsou v rovině dány body M, N, O, P, Q, R, S tak, že platí: r r r r r r S R Q P O N M Množina všech."— Transkript prezentace:

1 Kružnice a kruh Matematika – 8. ročník

2 Kružnice Nechť jsou v rovině dány body M, N, O, P, Q, R, S tak, že platí: r r r r r r S R Q P O N M Množina všech bodů roviny, jejichž vzdálenost od bodu S je rovna r, se nazývá kružnice.

3 Kruh Nechť jsou v rovině dány libovolné body S, T, U, V, X, Y, Z: r r r r r r S Z Y X V U T Množina všech bodů roviny, jejichž vzdálenost od bodu S je menší nebo rovna r, se nazývá kruh.

4 Kružnice r d S A B R Množina všech bodů roviny, jejichž vzdálenost od bodu S je rovna r, se nazývá kružnice. k(S; r) => kružnice k se středem v bodě S a poloměrem r k k => kružnice k r => poloměr kružnice k S => střed kružnice k d => průměr kružnice kd = 2·r r r úsečka, která spojuje střed kružnice s libovolným bodem na kružnici úsečka, která prochází středem kružnice a její krajní body leží na kružnici

5 Kruh r d S A B R Množina všech bodů roviny, jejichž vzdálenost od bodu S je menší nebo rovna r, se nazývá kruh. K(S; r) => kruh K se středem v bodě S a poloměrem r K K => kruh K r => poloměr kruhu K S => střed kruhu K d => průměr kruhu Kd = 2·r r r X A; B; R; X – body kruhu KX – vnitřní bod kruhu K kružnice k(S; r) ohraničuje kruh K(S; r) úsečka, která spojuje střed kruhu s libovolným bodem na kružnici ohraničující kruh úsečka, která prochází středem kruhu a její krajní body leží na kružnici ohraničující kruh k

6 Kružnice a kruh k S R W Z b) patří kruhu K K Urči všechny body, které: a) leží na kružnici k Na obrázku je kružnice k(S; |SZ|) a kruh K(S; |SZ|) c) jsou vnitřními body kruhu d) nejsou body kruhu K X Z; X; W; U; S; R X; U; S Z; W; R Y U V T Y; V; T

7 Vzájemná poloha bodu a kružnice r S A B C k Pro vzájemnou polohu bodu a kružnice mohou nastat tři případy: 1. Bod A leží mimo kružnici a jeho vzdálenost od středu kružnice je větší než poloměr kružnice. 2. Bod B leží na kružnici a jeho vzdálenost od středu kružnice se rovná poloměru kružnice. 3. Bod C neleží na kružnici a jeho vzdálenost od středu kružnice je menší než poloměr kružnice.

8 Vzájemná poloha bodu a kruhu r S A B C K Pro vzájemnou polohu bodu a kruhu mohou nastat tři případy: 1.Bod A leží mimo kruh a jeho vzdálenost od středu kruhu je větší než poloměr kruhu. A je vnější bod kruhu. 2. Bod B leží v kruhu a jeho vzdálenost od středu kruhu se rovná poloměru kruhu. B leží na kružnici oraničující kruh K 3. Bod C leží v kruhu a jeho vzdálenost od středu kruhu je menší než poloměr kruhu. C je vnitřní bod kruhu. k

9 Kružnice a kruh 1. Sestrojte kružnici k (S; r = 3 cm). Vyznačte v ní dva poloměry SA a SB tak, aby platilo, že | ∢ ASB| = 40°. 3. Sestrojte kruh K (S; r = 33 mm) a zvolte v něm průměr KL. Sestrojte průměr kruhu MN kolmý k průměru KL. 2. Je dán kruh K (S; r) a tři jeho body X (vnitřní bod), Y (vnější bod) a Z (bod ležící na kružnici ohraničující kruh K). Sestrojte obrazy bodů X, Y a Z ve středové souměrnosti se středem S.


Stáhnout ppt "Kružnice a kruh Matematika – 8. ročník. Kružnice Nechť jsou v rovině dány body M, N, O, P, Q, R, S tak, že platí: r r r r r r S R Q P O N M Množina všech."

Podobné prezentace


Reklamy Google