Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Téma Kruh a kružnice Anotace Kruh, kružnice Autor Mgr. Martina Mašterová Jazykčeština Očekávaný výstup Žák si upevňuje poznatky o kruhu a kružnici Speciální.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Téma Kruh a kružnice Anotace Kruh, kružnice Autor Mgr. Martina Mašterová Jazykčeština Očekávaný výstup Žák si upevňuje poznatky o kruhu a kružnici Speciální."— Transkript prezentace:

1 Téma Kruh a kružnice Anotace Kruh, kružnice Autor Mgr. Martina Mašterová Jazykčeština Očekávaný výstup Žák si upevňuje poznatky o kruhu a kružnici Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slova Kruh, kružnice, poloměr, průměr Druh učebního materiáluPrezentace Power Point Druh interaktivity Vzdělávání žáků prostřednictvím digitálních technologií. Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzdělávání1. stupeň, 2. období Typická věková skupina11-12 let Celková velikost 120 kB VY_32_INOVACE_12_12_M

2 KRUH A KRUŽNICE KRUH A KRUŽNICE VY_32_INOVACE_12_12_M

3 KRUH Nechť je v rovině dáno: -bod S -úsečka AS délky r (r > 0) S u r C B E D s t v Množina všech bodů roviny, jejichž vzdálenost od bodu S je menší než r nebo se rovná r, se nazývá kruh. s < r, t < r, u = r v > r A Zvolíme si různé body roviny a porovnáváme jejich vzdálenost od bodu S s úsečkou AS délky r.

4 KRUŽNICE S u r C B D s t v A E s = r, t = r, u = r v = r Množina všech bodů roviny, jejichž vzdálenost od bodu S je rovna r, se nazývá kružnice.

5 PAMATUJ SI! Kružnici k se středem S a poloměrem r = 3 cm budeme zkráceně zapisovat: K (S, r = 3 cm) S r

6 Ukázka: Na obrázku je dána úsečka AB, kružnice k (A, r = 2 cm) a kružnice m (B, r = 1 cm). A B C k m Kružnice k a m mají jeden společný bod – bod C. Řekneme, že obě kružnice se dotýkají v bodě C. (Bod C náleží kružnici k i kružnici m.) Změř velikost úsečky AB a porovnej ji se součtem délek poloměrů obou kružnic.

7 OZNAČENÍ A NÁZVY

8 KRUŽNICE KRUH S - střed kružnice r - poloměr kružnice |AB| = d - průměr kružnice; d = 2.r k (S, r) = kružnice k se středem v bodě S a poloměrem r S r S r k B A S - střed kruhu r - poloměr kruhu |AB| = d - průměr kruhu; d = 2.r M, N - body kruhu, N vnitřní bod K (S, r) = kruh K se středem v bodě S a poloměrem r Kružnice k(S, r) ohraničuje kruh K(S, r). K k N M A B M dd

9 Příklady 1. Sestrojte kružnici k (S; r = 2,5 cm). Vyznačte dva poloměry kružnice SM, SN tak, aby |  MSN | = 30°. 2. Sestrojte kruh K (S; r = 20 mm) a zvolte v něm průměr AB. Sestrojte průměr kruhu CD kolmý k AB. 3. Je dán kruh K (S; r) a dva jeho vnitřní body U, V. Sestrojte obrazy bodů U, V ve středové souměrnosti se středem S.


Stáhnout ppt "Téma Kruh a kružnice Anotace Kruh, kružnice Autor Mgr. Martina Mašterová Jazykčeština Očekávaný výstup Žák si upevňuje poznatky o kruhu a kružnici Speciální."

Podobné prezentace


Reklamy Google