Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Funkce a jejich vlastnosti Mgr.Zdeňka Hudcová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Funkce a jejich vlastnosti Mgr.Zdeňka Hudcová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR."— Transkript prezentace:

1 Funkce a jejich vlastnosti Mgr.Zdeňka Hudcová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR

2 Definice Funkce na množině A je předpis, který každému číslu z množiny A přiřazuje právě jedno reálné číslo. Množina A se nazývá definiční obor funkce.

3 Možnosti zadání funkce Rovnicí Grafem Tabulkou Slovním předpisem

4 Monotónnost funkce Je dána funkce f definovaná na množině AєD (f). Jestliže pro x 1 { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.cz/11/3417242/slides/slide_4.jpg", "name": "Monotónnost funkce Je dána funkce f definovaná na množině AєD (f).", "description": "Jestliže pro x 1

5 Funkce sudá a lichá y x 0 x 0 x f(-x) f(x) -x x f(x) f(-x) y -x Souměrná podle osy ySouměrná podle počátku SUDÁLICHÁ

6 Funkce zdola omezená a shora omezená Shora omezená : právě tehdy, když existuje takové číslo dєR, že pro každé x єD (f): Zdola omezená : právě tehdy, když existuje takové číslo dєR, že pro každé x єD (f):

7 Periodická funkce y 0 x perioda p Funkce f se nazývá periodická funkce, existuje-li takové p>0, že pro každé kєZ platí: 1.je-li funkce definována v čísle x, pak je definována v číslech x+k.p 2.2. pro všechna x єD (f) platí f(x)=f(x+k.p)

8 Prostá funkce Není prostáJe prostá

9 Příklad 1 Urči definiční obor funkcí: Řešíme rovnici pro podmínku existence daného výrazu. Není žádná podmínka pro existenci lin. funkce

10 Příklad 2 Urči zda daná funkce je sudá nebo lichá Funkce je lichá

11 Příklad 3 Vyšetři monotónnost funkce Funkce je rostoucí

12 Příklady k procvičení Urči definiční obory těchto funkcí, vyšetřete ostatní vlastnosti


Stáhnout ppt "Funkce a jejich vlastnosti Mgr.Zdeňka Hudcová TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR."

Podobné prezentace


Reklamy Google