Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České."— Transkript prezentace:

1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Doplňte chybějící údaje: Atom je částice chemické látky, která se skládá z ______ a ______. Obal atomu je složen z _________, které mají __________ náboj. Jádro atomu je složeno z __________, které mají __________náboj, a z __________, které jsou bez náboje. Protony a neutrony se nazývají ____________. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Úloha: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 Úloha: Doplňte chybějící údaje: Atom je částice chemické látky, která se skládá z jádra a obalu. Obal atomu je složen z elektronů, které mají záporný náboj. Jádro atomu je složeno z protonů, které mají kladný náboj, a z neutronů, které jsou bez náboje. Protony a neutrony se nazývají nukleony. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Atom je elektroneutrální částice (bez náboje). Obsahuje stejný počet protonů a elektronů. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Hliník má 13 protonů v jádře a 13 elektronů v obalu. Obr.č.1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 Protonové číslo (Z) – udává počet protonů v jádře atomu. Zároveň udává počet elektronů v obalu atomu. Nukleonové číslo (A) - udává počet protonů a neutronů v jádře atomu. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. A = Z + N Obr.č.2 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 Každý atom je charakterizován protonovým a nukleonovým číslem. Např.: - počet protonů 12 Z = 12 A = 25 - počet neutronů 13 N = 13 - počet elektronů 12 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Struktura elektronového obalu: Elektrony jsou v obalu umístěny ve vrstvách. V kolikáté periodě (řádce) v Periodické soustavě prvků prvek je, tolik bude mít elektronový obal vrstev. Vrstva má tolik elektronů, kolik je prvků v periodě (na řádce). Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Příklad: Hliník Al Má protonové číslo 13  má 13 protonů a 13 elektronů Je ve 3. periodě  obal bude mít 3 vrstvy 1.vrstva 2 elektrony - v 1.vrstvě PSP jsou 2 prvky 2. vrstva 8 elektrony - ve 2.vrstvě PSP je 8 prvků 3. vrstva 3 elektrony - ve 3.vrstvě PSP jsou ke hliníku (včetně Al) 3 prvky Celkem: 2 + 8 + 3 = 13 elektronů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Obr.č.3 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 Obr.č.4 Atom vodíku 1 H je nejjednodušším atomem: p+ = 1 n o = 0 e - = 1 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Načrtni a popiš stavbu atomu a) sodíku 11 Na b) chloru 17 Cl c) hořčíku 12 Mg d) lithia 3 Li Úloha: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 Obr.č.5 sodík 11Na a) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 b) chlor 17Cl Obr.č.6 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 c) Obr.č.7 hořčík 12Mg Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 d) lithium 3Li Obr.č.8 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 Použité obrázky: Obr.č.1 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_013_Aluminium.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_013_Aluminium.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales license, autor - PumbaaPumbaa Obr.č.2 – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atomo_nucleo_orbitali.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atomo_nucleo_orbitali.jpg GNU Free Documentation License, Version 1.2 Obr.č.3 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atomo_di_alluminio.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atomo_di_alluminio.svg Volně šiřitelné Obr.č.4 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atomo_hidrogeno.gifhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atomo_hidrogeno.gif Creative Commons Attribution 3.0 Unported license, autor – XaquitoXaquito Obr.č.5 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_011_Sodium.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_011_Sodium.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales license Obr.č.6 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_017_Chlorine.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_017_Chlorine.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales license. Obr.č.7- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_012_Magnesium.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_012_Magnesium.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales license. Obr.č.8 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_003_Lithium.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_003_Lithium.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 UK: England & Wales license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České."

Podobné prezentace


Reklamy Google