Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1.3 Jak zjišťujeme vlastnosti látek? Měření. Některé vlastnosti látek se vyjadřují VELIČINAMI (např. teplota tání, teplota varu, hustota, …). Postup, kterým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1.3 Jak zjišťujeme vlastnosti látek? Měření. Některé vlastnosti látek se vyjadřují VELIČINAMI (např. teplota tání, teplota varu, hustota, …). Postup, kterým."— Transkript prezentace:

1 1.3 Jak zjišťujeme vlastnosti látek? Měření. Některé vlastnosti látek se vyjadřují VELIČINAMI (např. teplota tání, teplota varu, hustota, …). Postup, kterým zjišťujeme hodnotu veličiny, nazýváme MĚŘENÍ. Skupenské přeměny:

2 VAR – změna kapalné látky na plynnou (vypařování probíhá v celém objemu). Teplota, při které var probíhá, se nazývá teplota varu (např. teplota varu ethanolu je 78,5 °C). Opakem varu je kapalnění. TÁNÍ – změna pevné látky na kapalinu (taveninu). Probíhá při teplotě tání (např. teplota tání ledu je 0 °C). Opakem tání je tuhnutí. TUHNUTÍ – změna kapalné látky na pevnou. Probíhá při teplotě tuhnutí (stejná jako teplota tání, např. voda tuhne při 0 °C). Teplota varu (kapalnění) i teplota tání (tuhnutí) závisejí na tlaku okolního vzduchu a též na množství nečistot v látce.

3 HUSTOTA Počítáme pomocí vztahu: ρ = Jednotka hustoty: nebo [gram na centimetr krychlový] [kilogram na metr krychlový] Hustotu pevných látek určíme tak, že změříme hmotnost a objem dané látky a pomocí vzorečku hustotu vypočítáme. Hustotu kapalin můžeme vypočítat pomocí vzorečku a nebo změřit hustoměrem. m V hmotnost objem kg m3m3 g cm 3

4 Příklady na výpočet hustoty: 1)Koule o objemu 3 cm 3 má hmotnost 33,9 g. Urči hustotu látky, ze které je vyrobena. V tabulce (učebnice str. 136) dohledej o jakou látku se jedná. 2)Ve 20 l kanystru je nalita kapalina. Hmotnost této kapaliny je 17 kg. Jaká je hustota této kapaliny?


Stáhnout ppt "1.3 Jak zjišťujeme vlastnosti látek? Měření. Některé vlastnosti látek se vyjadřují VELIČINAMI (např. teplota tání, teplota varu, hustota, …). Postup, kterým."

Podobné prezentace


Reklamy Google