Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Změny skupenství Aleš Baťha Veronika Kohoutová Etela Kouklíková Monika Vančurová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Změny skupenství Aleš Baťha Veronika Kohoutová Etela Kouklíková Monika Vančurová."— Transkript prezentace:

1 Změny skupenství Aleš Baťha Veronika Kohoutová Etela Kouklíková Monika Vančurová

2 Obsah Co je to skupenství? Co je to skupenství? Pevné skupenství Pevné skupenství Kapalné skupenství Kapalné skupenství Plynné skupenství Plynné skupenství Tání a tuhnutí Tání a tuhnutí Měrné skupenské teplo tání Měrné skupenské teplo tání Měrné skupenské teplo tuhnutí Měrné skupenské teplo tuhnutí Sublimace a desublimace Sublimace a desublimace Kapalnění (kondenzace) Kapalnění (kondenzace) Vypařování Vypařování Var Var Měrné skupenské teplo varu Měrné skupenské teplo varu

3 Co je skupenství? Konkrétní stav formy látky, charakterizován především uspořádáním částic v látce a projevující se typickými vlastnostmi. Konkrétní stav formy látky, charakterizován především uspořádáním částic v látce a projevující se typickými vlastnostmi. Tři různá skupenství (plynné, kapalné a pevné) se od sebe liší jen tím, jak jsou tyto molekuly od sebe a jak jsou uspořádany. Tři různá skupenství (plynné, kapalné a pevné) se od sebe liší jen tím, jak jsou tyto molekuly od sebe a jak jsou uspořádany. Mezi skupenství dále patří plazma. Mezi skupenství dále patří plazma.

4 Skupenství

5 Pevné skupenství Zachovává si tvar, ale mění objem. Zachovává si tvar, ale mění objem. Základní vlastností pevného skupenství je uspořádání částic látky v pravidelnou krystalovou mřížku. Základní vlastností pevného skupenství je uspořádání částic látky v pravidelnou krystalovou mřížku.

6 Pevné skupenství

7 Kapalné skupenství Tělesa nezachovávají tvar a nemění svůj objem a také je nemůžeme stlačit. Tělesa nezachovávají tvar a nemění svůj objem a také je nemůžeme stlačit. Částice se pohybují blízko sebe, působí na sebe silami. Částice se pohybují blízko sebe, působí na sebe silami. Kapalinu je nutno uchovávat v nádobách, protože nedokáže udržet svůj tvar-rozlívá se. Kapalinu je nutno uchovávat v nádobách, protože nedokáže udržet svůj tvar-rozlívá se.

8 Plynné skupenství Mění svůj tvar i objem. Mění svůj tvar i objem. Dá se snadněji stlačit než kapalina. Dá se snadněji stlačit než kapalina. Molekuly poletují velkou rychlostí a často se mezi sebou srážejí. Srážka trvá však jen několik minut. Molekuly poletují velkou rychlostí a často se mezi sebou srážejí. Srážka trvá však jen několik minut.

9 Tání a tuhnutí Tání je přechod od pevné látky ke kapalině. Tání je přechod od pevné látky ke kapalině. Tuhnutí je přechod od kapaliny k pevné látce. Tuhnutí je přechod od kapaliny k pevné látce. Každá chemicky čistá krystalická látka taje i tuhne při stejné teplotě. Každá chemicky čistá krystalická látka taje i tuhne při stejné teplotě. Při dosažení teploty tání se dostávají částice tak daleko od sebe, a proto se látka stává kapalnou. Při dosažení teploty tání se dostávají částice tak daleko od sebe, a proto se látka stává kapalnou.

10 Tuhnutí a tání

11 Měrné skupenské teplo tání Je určeno množstvím tepla, které musíme dodat 1 kg pevné látky zahřáté na teplotu tání, aby se změnila na kapalinu o téže teplotě. Je určeno množstvím tepla, které musíme dodat 1 kg pevné látky zahřáté na teplotu tání, aby se změnila na kapalinu o téže teplotě.

12 Měrné skupenské teplo tuhnutí Je určeno množstvím tepla, které musíme odebrat 1 kg pevné látky zahřáté na teplotu tání, aby se změnila na kapalinu o téže teplotě. Je určeno množstvím tepla, které musíme odebrat 1 kg pevné látky zahřáté na teplotu tání, aby se změnila na kapalinu o téže teplotě.

13 Sublimace a desublimace Sublimace je přechod od pevné látky k plynné látce. Sublimace je přechod od pevné látky k plynné látce. Desublimace je přechod od plynné látky k pevné látky. Desublimace je přechod od plynné látky k pevné látky. Sublimaci i desublimaci pozorujeme i u látek, které tají. Sublimaci i desublimaci pozorujeme i u látek, které tají.

14 Sublimace a desublimace

15 Kapalnění (kondenzace) Kapalnění neboli kondenzace je přeměna plynu na kapalinu-říkáme, že se sráží, protože molekuly, které v páře osamoceně poletovaly, se shlukují a vytvářejí malé kapičky. Kapalnění neboli kondenzace je přeměna plynu na kapalinu-říkáme, že se sráží, protože molekuly, které v páře osamoceně poletovaly, se shlukují a vytvářejí malé kapičky. Kapalnění je opakem tání a tuhnutí a také vypařování. Kapalnění je opakem tání a tuhnutí a také vypařování.

16 Kapalnění

17 Vypařování Vypařování je přeměna kapaliny v páru, probíhá za každé teploty pouze na povrchu kapaliny, pokud nedosáhne teploty varu. Vypařování je přeměna kapaliny v páru, probíhá za každé teploty pouze na povrchu kapaliny, pokud nedosáhne teploty varu. Při vypařování se kapalina ochlazuje. Při vypařování se kapalina ochlazuje.

18 Var Var je přeměna kapalné látky na plynou. Var je přeměna kapalné látky na plynou. Var probíhá v celém objemu kapaliny, ale pouze při teplotě varu. Var probíhá v celém objemu kapaliny, ale pouze při teplotě varu. Teplota varu závisí na tlaku, který působí na kapalinu. Se vzrůstajícím tlakem se teplota varu zvyšuje a naopak. Teplota varu závisí na tlaku, který působí na kapalinu. Se vzrůstajícím tlakem se teplota varu zvyšuje a naopak.

19 Var

20 Měrné skupenské teplo varu Je určeno množstvím tepla, které musíme dodat 1 kg kapaliny zahřáté na normální teplotu varu, aby se změnila na páru o téže teplotě. Je určeno množstvím tepla, které musíme dodat 1 kg kapaliny zahřáté na normální teplotu varu, aby se změnila na páru o téže teplotě.

21 Prameny čerpání Knížky Knížky Internet Internet Vlastní hlavy Vlastní hlavy Pomoc starších kamarádů Pomoc starších kamarádů


Stáhnout ppt "Změny skupenství Aleš Baťha Veronika Kohoutová Etela Kouklíková Monika Vančurová."

Podobné prezentace


Reklamy Google