Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SKUPENSTVÍ Aneta Říhová Lukáš Kahoun Marek Pertlík Adam Stibůrek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SKUPENSTVÍ Aneta Říhová Lukáš Kahoun Marek Pertlík Adam Stibůrek."— Transkript prezentace:

1 SKUPENSTVÍ Aneta Říhová Lukáš Kahoun Marek Pertlík Adam Stibůrek

2 OBSAH 1)Změny skupenství 2)Zkapalnění 3)Vypařování a)vypařování – var b)var v kuchyni 4)Tání 5)Tuhnutí 6)Desublimace 7)Sublimace

3 Změny skupenství

4 Zkapalnění (kondenzace)  Zkapalnění je fáze, kdy přechází skupenství plynné na skupenství kapalné.  Látka odevzdává okolí skupenské teplo.  Opakem toho je vypařování.

5 Vypařování  Je přeměna, kdy skupenství kapalné přechází na skupenství plynné, ale pouze na povrchu.  Rychlost vypařování roste s teplotou.  Opakem je zkapalnění.

6 Vypařování - var  Var je skupenská přeměna, při kterém se kapalina mění na plyn v celém svém objemu. (na rozdíl od vypařování)  Teplota varu je různá pro různé kapaliny.  Var-Voda: 100°C Olej: 180 - 220°C Ethanol: 65°C

7 Var v kuchyni  Pokud se potravina vkládá do vařícího oleje, nejedná se o vaření, ale o smažení.  Rychlo-varná konvice urychluje var.

8 Tání (tavení)  Tání je přeměna látky pevné na látku kapalnou.  Opakem toho je tuhnutí.  Teplota tání vody je 0°C.  Vzorec na teplotu tání je Lt= m. lt Lt=teplota tání m= hmotnost lt=měrné skupenské teplo tání

9 Tuhnutí  Tuhnutí je opakem tání. Kapalina se mění na pevné těleso.  K tuhnutí dochází při ochlazení kapaliny na teplotu tuhnutí vody = 0°C.

10 Desublimace  Je skupenská přeměna, kdy se skupenství plynné mění na skupenství pevné.  Například vytváření jinovatky z vodní páry při teplotě pod 0°C.  Opakem toho je sublimace.

11 Sublimace  Sublimace je přeměna ze skupenství pevného na plynné.  Využívá se na čištění chemických látek.  Za normálního tlaku sublimuje například jód nebo naftalen.  Opačný proces je desublimace.


Stáhnout ppt "SKUPENSTVÍ Aneta Říhová Lukáš Kahoun Marek Pertlík Adam Stibůrek."

Podobné prezentace


Reklamy Google