Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115 Autor: Mgr. Karolína Hadrbolcová Materiál: VY_52_INOVACE_PV14.31 Téma: Hustota látek.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115 Autor: Mgr. Karolína Hadrbolcová Materiál: VY_52_INOVACE_PV14.31 Téma: Hustota látek."— Transkript prezentace:

1 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115 Autor: Mgr. Karolína Hadrbolcová Materiál: VY_52_INOVACE_PV14.31 Téma: Hustota látek Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1826 Klíčová slova: hustota látek, výpočty hustoty, jednotky hustoty Anotace: Prezentace v PowerPointu digitálně zpracovává téma „Hustota“ z učebnice Fyzika pro 6. ročník ZŠ, Prometheus Praha. Doplněno otázkami k procvičení učiva. Jsou zde i řešené příklady na výpočet hustoty.

2 Hustota látek - opakování VY_52_INOVACE_PV14.31

3 Hustota látek Různé látky mají různou hustotu. Různé látky mají různou hustotu. H ustota závisí na tlaku a teplotě. Hustoty některých látek za normálního tlaku a teploty najdeme v MFCH tabulkách. H ustota závisí na tlaku a teplotě. Hustoty některých látek za normálního tlaku a teploty najdeme v MFCH tabulkách.

4 Hustota jako fyzikální veličina Hustota vyjadřuje množství látky v jednotkovém objemu. Hustota vyjadřuje množství látky v jednotkovém objemu. Hustotu látky, ze které je zhotoveno nějaké těleso, vypočítáme tak, že hmotnost tělesa dělíme jeho objemem. Hustotu látky, ze které je zhotoveno nějaké těleso, vypočítáme tak, že hmotnost tělesa dělíme jeho objemem. Hustotu ve fyzice označujeme řeckým písmenem ρ (čti ró) Pomocí značek tedy můžeme zapsat ρ=m:V nebo ρ = m/V (m je značka hmotnosti, V je značka objemu)

5 Měření hustoty: Hustotu kapalin měříme pomocí tohoto přístroje, který se nazývá hustoměr Hustotu kapalin měříme pomocí tohoto přístroje, který se nazývá hustoměr Hustotu pevných látek zjišťujeme takto: Hustotu pevných látek zjišťujeme takto: Těleso z dané látky zvážíme, vložíme do odměrného válce s vodou o známém objemu a odečtením výsledného a známého objemu zjistíme objem tělesa Těleso z dané látky zvážíme, vložíme do odměrného válce s vodou o známém objemu a odečtením výsledného a známého objemu zjistíme objem tělesa hmotnost a objem tělesa ze zkoumané látky dosadíme do vzorce pro výpočet hustoty a vypočteme tak hustotu látky hmotnost a objem tělesa ze zkoumané látky dosadíme do vzorce pro výpočet hustoty a vypočteme tak hustotu látky

6 Jednotky hustoty kg/m 3 čti kg na m 3 kg/m 3 čti kg na m 3 g/cm 3 čti g na cm 3 g/cm 3 čti g na cm 3 Vztah mezi jednotkami hustoty: 1 kg / m3 = 0,001 g / cm3 1 g / cm3 = 1000 kg / m3

7 Příklad výpočtu hustoty látky: Hliníková lžíce o objemu 5,5 cm3 má hmotnost 15g. Urči hustotu hliníku. Hliníková lžíce o objemu 5,5 cm3 má hmotnost 15g. Urči hustotu hliníku. m = 15g V = 5,5 cm3 ρ = ? g/cm3 _______________ ρ = m / V ρ = m / V ρ = 15/5,5 g/cm3 ρ = 2,7 g/ cm3 Hustota hliníku je 2,7 g/cm3.

8 Otázky: Co je těžší? 1kg peří nebo 1kg železa? Co je těžší? 1kg peří nebo 1kg železa? A má větší objem 1kg peří nebo 1kg železa? A má větší objem 1kg peří nebo 1kg železa? A má tedy větší hustotu peří nebo železo? A má tedy větší hustotu peří nebo železo? Je šperk vyroben z čistého zlata, má –li hmotnost 3g a objem 0,15cm 3 ? Je šperk vyroben z čistého zlata, má –li hmotnost 3g a objem 0,15cm 3 ?

9 Zdroje informací: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Density_column. JPG a) použité obrázky: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Density_column. JPG http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Density_column. JPG http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Density_column. JPG http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hydrometer.jpg b) použité obrázky: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hydrometer.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hydrometer.jpg c) c) Kliparty –galerie Microsoft Office d) KOLÁŘOVÁ, Růžena; BOHUNĚK, Jiří. FYZIKA pro 6. ročník základní školy. Praha: PROMETHEUS, 1998. ISBN 80-7196-121-3

10 Výukový materiál: vypracovala: Mgr. Karolina Hadrbolcová datum vypracování: květen 2011 ročník: 6. třída ZŠ, opakování hustoty ve vyšších ročnících ZŠ Člověk a příroda – FYZIKA – Vlastnosti látek a těles – Hustota látky Anotace: Prezentace v PowerPointu digitálně zpracovává téma „Hustota“ z učebnice Fyzika pro 6. ročník ZŠ, Prometheus Praha. Doplněno otázkami k procvičení učiva.


Stáhnout ppt "Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115 Autor: Mgr. Karolína Hadrbolcová Materiál: VY_52_INOVACE_PV14.31 Téma: Hustota látek."

Podobné prezentace


Reklamy Google