Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Měření fyzikálních veličin.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Měření fyzikálních veličin."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Měření fyzikálních veličin – Měření teploty“, je doplněna obrázky k tématu a obsahuje otázky a úkoly k procvičení daného tématu. Druh učebního materiáluDUM Očekávané výstupy Žák je seznámen s pojmy – teplota, měření teploty, jednotka teploty, druhy teploměrů, postup při měření teploty. Zná jednotky teploty používané v praxi a ostatní jednotky teploty, umí změřit teplotu a zaznamenat ji. Pro koho je materiál určen Žáci 6. ročníku ZŠ Autor Ing. Jana Homolková Datum vzniku 16. 3. 2013 Vzdělávací oblast Člověk a příroda Měření fyzikálních veličin – Měření teploty Fyzika, 6. ročník VY_32_INOVACE_160, 8. sada, F

2 MĚŘENÍ FYZIKÁLNÍCH VELIČIN Měření teploty Fyzika – 6. ročník Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

3 Teplota • obecný význam – vlastnost předmětů a okolí, kterou je člověk schopen vnímat – studené, teplé nebo horké • teplota je základní fyzikální veličinou soustavy SI s jednotkou kelvin (K) a vedlejší jednotkou stupeň Celsia (°C) • k měření teploty se používají teploměry • značka teploty – t (t = 10 °C) • u nás teplota ve °C Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

4 Další jednotky teploty Stupeň Fahrenheita (značka °F) – jednotka teploty, která se používá převážně v USA; 0 °C = 32 °F Kelvin (značka K) - je jednou ze sedmi základních jednotek soustavy SI, je definován 2 body: • 0 K (-273 °C) je teplota absolutní nuly, tedy naprosto nejnižší teplota, která je fyzikálně definována • 273,16 K je teplota trojného bodu vody (0,01 °C). Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

5 Stupeň Celsia Celsiův stupeň (značený °C) - je jednotka teploty, kterou v roce 1742 vytvořil švédský astronom Anders Celsius. Teplota tání ledu – 0°C Teplota varu vody – 100 °C Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

6 Venkovní teploměr Digitální teploměr Bimetalový teploměr Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková. Lékařský teploměr Čím měříme teplotu?

7 Změna objemu pevných těles při zahřívání nebo při ochlazování Délka kovových tyčí se při zahřívání zvětšuje, při ohřívání zmenšuje. Délky tyčí z různých kovů se při zahřívání za stejných podmínek zvětšují různě. (dráty elektrického vedení – průvěs; železniční koleje – mezery, bimetalové teploměry) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

8 Změna objemu kapalin a plynů při zahřívání nebo při ochlazování • kapalné těleso má stálý objem, pokud se nezmění jeho teplota • objem kapalin se při zahřívání zvětšuje, při ochlazování zmenšuje • objem plynů se při zahřívání zvětšuje, při ochlazování zmenšuje (kapalinové teploměry – rtuť) Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

9 Měření teploty tělesa Postup: -zjistíme rozsah stupnice -jaká teplota odpovídá 1 dílku stupnice -naměřenou teplotu zapisujeme t = 15 °C Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

10 Otázky k procvičení učiva 1.Vyjmenuj, kde se v běžném životě můžeme setkat s měřením teploty? 2.Jakou jednotku teploty používáme? 3.Znáš nějakou jinou jednotku teploty? 4.Jaké druhy teploměrů znáte nebo máte doma? 5.Jakou značku používáme pro teplotu? 6.Při jaké teplotě vaří voda? 7.Při jaké teplotě taje led? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.

11 Cvičení Dokresli sloupce rtuti podle uvedených teplot. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková. 34 °C 42 °C 18 °C 6 °C

12 Cvičení Jaká teplota byla naměřena? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková. °C

13 Použité zdroje [2013-03-16] http://cs.wikipedia.org/wiki/Teplotahttp://cs.wikipedia.org/wiki/Teplota [2013-02-25] Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/93/Clinical_thermometer_38.7.JPG/ 800px-Clinical_thermometer_38.7.JPG http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/93/Clinical_thermometer_38.7.JPG/ 800px-Clinical_thermometer_38.7.JPG [2013-02-25] Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://pixabay.com/static/uploads/photo/2012/04/18/12/07/digital-36852_640.png?i http://pixabay.com/static/uploads/photo/2012/04/18/12/07/digital-36852_640.png?i [2013-03-16] http://office.microsoft.com/cs-cz/images/?CTT=97http://office.microsoft.com/cs-cz/images/?CTT=97 Literatura: KOLÁŘOVÁ, R., BOHUNĚK, J. Fyzika pro 6. ročník základní školy. 2. upravené vyd. Praha : Prometheus, 2004. ISBN 80-7196-246-5. s. 100 - 111 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Jana Homolková ANOTACE Prezentace je určena k výkladu tématu „Měření fyzikálních veličin."

Podobné prezentace


Reklamy Google