Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Teplota (míra tepelného stavu látky). Základní jednotka teploty  Celsiův stupeň o C  Anders Celsius (1701 – 1744) přiřadil teplotě tání vody číslo 100.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Teplota (míra tepelného stavu látky). Základní jednotka teploty  Celsiův stupeň o C  Anders Celsius (1701 – 1744) přiřadil teplotě tání vody číslo 100."— Transkript prezentace:

1 Teplota (míra tepelného stavu látky)

2 Základní jednotka teploty  Celsiův stupeň o C  Anders Celsius (1701 – 1744) přiřadil teplotě tání vody číslo 100 a teplotě varu vody číslo 0. Stupnici rozdělil na 100 dílků a jeden dílek se tedy rovná 1 o C  Později někdo (Martin Strömer) tuto stupnici obrátil – ale dodnes ji nazýváme Celsiovo stupnicí.

3 Další jednotky teploty  Kelvinův stupeň 1 o K  Jako 0 o K je považována nejnižší možná teplota ve vesmíru, která odpovídá cca -273 o C. Teplota tání ledu je o K a bod varu vody má hodnotu 373 o K  Tuto stupnici nazýváme Kelvinova teplotní stupnice

4 Další jednotky teploty  Reaumurova stupnice 1 o R  Opět vychází z teplot tání a varu vody. 0 o R – teplota tání vody a varu přiřadil hodnotu 80. Celou stupnici pak rozdělil na 80 dílků.  Fahrenheitova stupnice 1 o F  0 o F – teplota směsi ledu,vody a salmiaku. Horní hodnota = teplota zdravého člověka a označil jí číslem 96. Celou stupnici rozdělil na 96 dílků. Teplota tání ledu je zde 32 o F a voda vře při 212 o F – Stupnice se dodnes užívá (USA)

5 Měření teploty  Pro měření teploty používáme teploměr.  Většina teploměrů využívá toho, že látka mění při změně teploty i svůj objem. Kapaliny mění svůj objem v závislosti na teplotě rovnoměrně, proto většina teploměrů obsahuje nějakou kapalinu.

6 Otázky  Proč jsou dráty el.vedení prověšené? (proč nejsou napnuté,vždyť by se ušetřilo spousta km drátu?)  Kdy je petřínská rozhledná vyšší? V zimě, nebo v létě?  Kde je ještě třeba dávat pozor na změny teploty?


Stáhnout ppt "Teplota (míra tepelného stavu látky). Základní jednotka teploty  Celsiův stupeň o C  Anders Celsius (1701 – 1744) přiřadil teplotě tání vody číslo 100."

Podobné prezentace


Reklamy Google