Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MĚŘENÍ TEPLOTY Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MĚŘENÍ TEPLOTY Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."— Transkript prezentace:

1 MĚŘENÍ TEPLOTY Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Nejprve prozkoumáme, jestli se mění objem kapaliny při zahřívání a ochlazování. Zkus předpovědět, co se stane, když budu zahřívat např. kovovou tyč nebo drát. Změní se u ní něco? Zkus předpovědět, co se stane, když budu zahřívat např. vodu v úzké trubičce. Stane se s ní něco (kromě zahřívání)? Objem kapalin se při zahřívání zvětšuje, při ochlazování zmenšuje.

3 Když si sáhnete na studenou a potom na horkou žehličku, čím se liší?Má různou teplotu. Jak měříte teplotu? Rukou, pocitem…Přesně ji však měří teploměr. K měření teploty používáme nejčastěji rtuťový laboratorní teploměr.

4 Abychom mohli teplotu měřit, musíme teploměr opatřit stupnicí. U nás používáme teploměrnou stupnici, kterou navrhl švédský fyzik A. Celsius. Anders Celsius (1701 – 1744) Celsiova stupnice - všechny dílky stupnice jsou stejné - jednotka teploty se nazývá stupeň Celsia, značíme ji °C - nultý stupeň stupnice (0 °C) odpovídá teplotě tajícího ledu - stý stupeň stupnice (100 °C) odpovídá teplotě vařící se vody - teplotu pod 0. bodem označujeme znaménkem minus (-5 °C) - označil je ale obráceně!!!!!

5 Existují i jiné teploměrné stupnice, které navrhli jiní vědci: FahrenheitovaFahrenheitova (°F), Kelvinova (K), Réaumurova (°R). Kelvinova Réaumurova Liší se použitím různého výchozího bodu a různým dělením na stupně – viz obrázek:

6 Další druhy teploměrů - lihové teploměry - lékařský teploměr - zvláštností je, že po změření teploty těla rtuť neklesá  vysvětlení - digitální teploměry

7 Měření teploty Dříve než začneme měřit, zjistíme: - v jakých jednotkách je sestrojena stupnice teploměru - jak velký je jeden dílek teploměru - jaký je měřicí rozsah stupnice Fyzikální veličina… TEPLOTA – značíme t Hlavní jednotkou je stupeň Celsia, značka °C Vedlejší jednotky teploty jsou: stupeň Fahrenheita, Kelvin Zapisujeme: t = 32 °C

8 Otázky 1.Jak se změní objem kapaliny při zahřívání a ochlazování? 2.Čím měříme teplotu? 3.Který jev využíváme při měření teploty kapalinovým teploměrem? 4.Jak se nazývá hlavní jednotka teploty a jakou má značku? 5.Popiš rtuťový laboratorní teploměr. 6. Jakým dějům odpovídá v Celsiově stupnici teplota 0 °C a 100 °C? 7.Jakou značku používáme pro teplotu? 8.Jak postupujeme při měření teploty kapaliny? 9.Vysvětli, čím se liší lékařský rtuťový teploměr od laboratorního teploměru.

9 10. Určete z přiloženého obrázku, jakou teplotu ukazují teploměry: 37,2  C25  C - 4  C

10 11. Určete z přiložených obrázků, jakou teplotu ukazují teploměry: 37,2  C 36,6  C 39  C 36,9  C37,8  C39,9  C

11 Použité obrázky – autor. Použité kliparty – z kolekce PowerPoint 2003.


Stáhnout ppt "MĚŘENÍ TEPLOTY Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."

Podobné prezentace


Reklamy Google