Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VZÁJEMNÉ PŮSOBENÍ TĚLES. SÍLA Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VZÁJEMNÉ PŮSOBENÍ TĚLES. SÍLA Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 VZÁJEMNÉ PŮSOBENÍ TĚLES. SÍLA Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Experimentujte Natáhli jsme pružinu – působili Při tom pociťujeme, že pružina působí na náš prst. jsme na pružinu. Působí-li jedno těleso na druhé, působí současně i druhé těleso na první. Působení těles je vždy vzájemné.

3 Experimentujte Tenisovou raketou jsme změnili směr pohybu míčku. Raketa působila na míček a současně míček působil na raketu. Působí-li jedno těleso na druhé, působí současně i druhé těleso na první. Působení těles je vždy vzájemné.

4 Experimentujte sami Opřete se konečky prstů o lavici a pokuste se ji posunout. Pro přesnější popis vzájemného působení těles užíváme ve fyzice slovo SÍLA. Proto říkáme: - prst natahuje pružinu silou a pružina tlačí silou na prst - raketa působí silou na míč - ruka tlačí silou na lavici Působí-li jedno těleso na druhé silou, působí současně druhé těleso silou na první.

5 Jaké mohou být účinky vzájemného silového působení těles? 1) Může se změnit tvar tělesa. 2) Může se změnit pohyb tělesa.

6 Experimentujte Položíme na stůl ocelovou kuličku a blízko ní magnet na válečkách. Ocelová kulička i magnet se přitahují, i když se nedotýkají! Magnet přitahuje ocelovou kuličku magnetickou silou.

7 Experimentujte Pustíme z ruky sešit, a ten padá na zem. Země ho přitahuje gravitační silou.

8 Experimentujte Třeme papír a polyethylenový sáček o sebe. Papír a sáček se k sobě přitahují elektrickou silou.

9 Zopakujte si Působí-li jedno těleso na druhé ……….., působí současně druhé těleso ……….. na první. Vzájemným silovým působením se může změnit ……. tělesa nebo …………. tělesa. Tělesa na sebe mohou působit při dotyku nebo „na dálku“, např. nebo …………………. silou. silou tvar pohyb elektrickou,magnetickou gravitační Tělesa na sebe mohou působit při dotyku nebo „na dálku“, např. elektrickou, magnetickou nebo gravitační silou.

10 Použité obrázky – autor. Použité kliparty – z kolekce PowerPoint 2003.


Stáhnout ppt "VZÁJEMNÉ PŮSOBENÍ TĚLES. SÍLA Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google