Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ELEKTROVÁNÍ PŘI VZÁJEMNÉM DOTYKU

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ELEKTROVÁNÍ PŘI VZÁJEMNÉM DOTYKU"— Transkript prezentace:

1 ELEKTROVÁNÍ PŘI VZÁJEMNÉM DOTYKU
Dostupné z Metodického portálu ISSN:  , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Pokusy - hřeben a vlasy - hřeben a proud vody - papír a sáček
Při vzájemném tření dvou těles z různých látek se mohou tělesa zelektrovat. Působí na sebe elektrickou silou. Třením se některá tělesa zelektrují. Říkáme také, že se elektricky nabijí nebo že mají elektrický náboj. Zelektrovaná tělesa mají kladný, nebo záporný elektrický náboj.

3 Tělesa zelektrovaná nesouhlasnými náboji se vzájemně
přitahují elektrickou silou. Tělesa zelektrovaná souhlasnými náboji se vzájemně odpuzují elektrickou silou.

4 ELEKTRICKÉ POLE Jsou-li zelektrované vlasy a hřeben ve velké vzdálenosti, je jejich vzájemné přitahování nepozorovatelné. + - - + Při přibližování hřebenu k vlasům se přitahování projevuje stále zřetelněji. Okolo zelektrovaného tělesa je elektrické pole. V elektrickém poli působí na zelektrovaná tělesa přitažlivá, nebo odpudivá elektrická síla.

5 Procvičení Urči, které z následujících dvojic těles jsou zelektrovány
souhlasně a které nesouhlasně: a) dvě kladně zelektrovaná tělesa, b) jedno kladně a druhé záporně zelektrované těleso, c) dvě záporně zelektrovaná tělesa. Ve kterém z uvedených případů se tělesa odpuzují? 2. Zkus vysvětlit, proč se sukně nebo dlouhé kalhoty z tesilu nebo jiných umělých vláken při chůzi lepí na nohy.


Stáhnout ppt "ELEKTROVÁNÍ PŘI VZÁJEMNÉM DOTYKU"

Podobné prezentace


Reklamy Google