Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ELEKTROVÁNÍ PŘI VZÁJEMNÉM DOTYKU Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ELEKTROVÁNÍ PŘI VZÁJEMNÉM DOTYKU Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."— Transkript prezentace:

1 ELEKTROVÁNÍ PŘI VZÁJEMNÉM DOTYKU Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Pokusy - hřeben a vlasy - hřeben a proud vody - papír a sáček Při vzájemném tření dvou těles z různých látek se mohou tělesa zelektrovat. Působí na sebe elektrickou silou. Třením se některá tělesa zelektrují. Říkáme také, že se elektricky nabijí nebo že mají elektrický náboj. Zelektrovaná tělesa mají kladný, nebo záporný elektrický náboj.

3 Tělesa zelektrovaná nesouhlasnými náboji se vzájemně přitahují elektrickou silou. Tělesa zelektrovaná souhlasnými náboji se vzájemně odpuzují elektrickou silou.

4 ELEKTRICKÉ POLE - - + + Jsou-li zelektrované vlasy a hřeben ve velké vzdálenosti, je jejich vzájemné přitahování nepozorovatelné. Při přibližování hřebenu k vlasůmse přitahování projevuje stále zřetelněji. Okolo zelektrovaného tělesa je elektrické pole. V elektrickém poli působí na zelektrovaná tělesa přitažlivá, nebo odpudivá elektrická síla.

5 Procvičení 1.Urči, které z následujících dvojic těles jsou zelektrovány souhlasně a které nesouhlasně: a) dvě kladně zelektrovaná tělesa, b) jedno kladně a druhé záporně zelektrované těleso, c) dvě záporně zelektrovaná tělesa. Ve kterém z uvedených případů se tělesa odpuzují? 2. Zkus vysvětlit, proč se sukně nebo dlouhé kalhoty z tesilu nebo jiných umělých vláken při chůzi lepí na nohy.


Stáhnout ppt "ELEKTROVÁNÍ PŘI VZÁJEMNÉM DOTYKU Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným."

Podobné prezentace


Reklamy Google