Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana

2 TEPLOTA A JEJÍ MĚŘENÍ. ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana FYZIKA – 6. ročník P Vypracoval: Mgr. Pavel Kerner

3 Teplota. Dotkneme-li se různých těles, vnímáme jejich povrch jako studený, teplý nebo horký. Tato vlastnost se nazývá teplota. Stejně můžeme vnímat teplotu prostředí kolem sebe. Každé těleso má určitou teplotu. Svou tělesnou teplotu mají i živočichové. Žijí v prostředí s teplotou vhodnou pro jejich život. Teplota je fyzikální veličina – značka t - jednotka celsiův stupeň o C http://cs.wikipedia.org/wiki/Anders_Celsius Celsiova stupnice: 0 o C – teplota tání ledu 100 o C – teplota varu vody Rozděleno na 100 dílků Přístroj pro měření teploty je teploměr http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557-port/705-hledani-nuly/video/http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557-port/705-hledani-nuly/video/ - 14 min.

4 Různé teplotní stupnice

5 ŽivočichTeplota o C Člověk35,8 – 37,3 Kočka 38 – 39,5 Pes37,5 - 39 Kůň37,5 – 38,5 Prase 38 - 40 Holub 41 - 43 Žába 20 - 30 Mlok 10 - 20 Teplotní rekordy Svět ČR Nejvyšší teplota 57,8 o C – Mexiko 1933 Nejnižší teplota - 89,6 o C – Antarktida 1983 Nejvyšší teplota 40,2 – Praha - 1983 Nejnižší teplota - 42,2 – Litvínovice (ČB) 1929 Teplota živočichů

6 Přístroj pro měření teploty je teploměr. V současné době je mnoho druhů teploměrů, které využívají různé fyzikální děje. Některé využívají roztažnost látek = vlastnost látky zvětšovat svůj objem při zvyšování teploty ( roztahovat se ) zmenšovat svůj objem při snižování teploty( smršťovat se ) Tepelná roztažnost se projevuje u látek pevných, kapalných i plynných. S tepelnou roztažností se musí počítat při konstrukci mostů, kolejí, potrubí atd.

7 Zahřátím se objem tělesa zvětší ochlazením se objem tělesa zmenší Teplotní roztažnost látek

8 měď hliník Kovové tyče se zahříváním prodlužují, ochlazováním zkracují.

9

10 Roztažnost kapalin Různé kapaliny se při zahřívání roztahují různě. Roztažnost kovů Různé kovy se při zahřívání roztahují různě.

11 Téměř všechny látky se chovají stejně: při zahřívání zvětšují svůj objem ( roztahují se ) a jejich hustota tím klesá, Při ochlazování zmenšují svůj objem, ( smršťují se) a jejich hustota roste. ! Výjimka = voda ! Voda má největší hustotu při 4 o C Klesá-li teplota pod 4 o C, voda svůj objem zvětšuje a její hustota klesá, při 0 o C se změní na led. ! Led má menší hustotu než voda, proto plave na vodě ! To má obrovský význam pro život živočichů ve vodě. Voda mrzne od povrchu a u dna se drží voda s největší hustotou = 4 o C. To umožňuje přežít vodním živočichům zimu. Tato vlastnost se nazývá anomálie vody.

12 LED - 5 o C 0 o C +4 o C

13 Roztažnosti kapalin využívají kapalinové teploměry rtuťový lihový

14 Roztažnosti kovů využívají bimetalové teploměry Bimetal = dvojkov Vznikne spojením dvou kovů s různou tepelnou roztažností např. hliník + měď nebo ocel + mosaz Při zahřívání bimetalového pásku se pásek prohne, při ochlazování se vrací do původní polohy

15 Bimetalové teploměry

16 Bimetalový pásek se využívá také v termostatu Termostat je zařízení, které udržuje teplotu v určitém rozmezí nebo chrání spotřebiče před přehřátím. Užití : žehlička, el. sporák, pečící trouba, lednička

17 Kromě kapalinových a bimetalových teploměrů se v současné době používají digitální teploměry. Na displeji se ukazuje číselná hodnota teploty z teplotního čidla.

18 Lékařské teploměry

19 Domácí meteorologické stanice (meteostanice)

20 Měření teploty. Při měření teploty musíme dodržovat následující pravidla. U kontaktních teploměrů ( kapalinové, bimetalový ): - teploměr se musí dotýkat měřeného tělesa nebo prostředí -Teplotu můžeme změřit, až se vyrovná teplota teploměru a měřeného tělesa = ustálí se výška sloupce kapaliny v teploměru - teploměr se nesmí dotýkat jiných těles, která mohou ovlivnit měření ( stěny nádoby ) - při čtení teploty se musíme dívat kolmo U bezkontaktních teploměrů ( digitální ) - teploměr se nemusí dotýkat měřeného tělesa - čidlo se nasměruje na měřené těleso - na displeji se zobrazí teplota

21 Zařízení, které měří a zaznamenává teplotu v průběhu času je termograf Hodinový strojekbimetal

22

23 Rozložení teploty na povrchu těles zaznamenává termovize


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google