Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_MH.1.25 Vytvořeno:7.1.2013 Ověřeno: 8.1.2013Třída:EK1

2 Teplota vzduchu - měření Vzdělávací oblast:Enviromentální vzdělávání Předmět:Meteorologie a hydrologie Ročník:1. Autor:Radomíra Hradilová Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:dataprojektor, notebook s připojením na internet Klíčová slova:skleníkový efekt, teploměrné stupnice, měření teploty Anotace: Materiál je určen pro výuku předmětu meteorologie. Poskytuje informace měření teploty vzduchu a podstatě skleníkového efektu a obsahuje interaktivní prvky k aktivizaci žáků a procvičení učiva.

3 Skleníkový efekt Vysvětlete děje znázorněné šipkami na obrázku. a

4 Skleníkový efekt v globálním měřítku Skleníkové plyny v atmosféře

5 Teplota vzduchu – teploměrné stupnice Celsiova stupnice – vychází z teploty bodu tání a varu destilované vody – jednotkou je 1 °C – nejvíce uživatelů – nevýhoda: kladná a záporná čísla Fahrenheitova stupnice – jednotka 1 °F (například 32°F = 0°C, 212°F = 100°C) – oficiálně se používá v USA, v omezené míře v Kanadě a na Britských ostrovech Kelvinova stupnice – 0 K (kelvinů) = nejnižší teplota (absolutní nula – ustane pohyb částic) 0 K = −273,15 °C 0 °C = +273,15 K 100 °C = +373,15 K

6 Měření teploty vzduchu Okamžitá teplota vzduchu – 3x denně – v 7, 14 a 21 SEČ – slouží pro výpočet průměrné denní teploty Extrémní teploty – 1x za 24 hodin 1.Minimální teplota vzduchu 2.Maximální teplota vzduchu

7 Měření teploty vzduchu Druhy teploměrů – Skleněné (rtuťové, lihové) – Kovové (bimetalické, manometrické) – nejméně přesné – Elektrické (odporové, termoelektrické) - nejpřesnější Otázka: Na principu jaké fyzikální vlastnosti jsou založeny rtuťové, lihové a bimetalové teploměry? Odpověď: teploměr manometrický = kapalinový teploměr, jehož čidlem je ocelová nádobka naplněná rtutí a spojená kapilárním vedením s Bourdonovou trubicí, sloužící jako indikátor tlak. změn v nádobce. T. m. je použitelný pro dálkové měření teploty do vzdálenosti několika metrů. Látky se teplem roztahují a chladem smršťují.

8 Použité zdroje Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google