Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_EKG.1.15 Ekosystém Vytvořeno:6.11.2013 Ověřeno: 7.11.2013Třída:NS1

2 Ekosystém Vzdělávací oblast:Enviromentální vzdělávání Předmět:Ekologie Ročník:1. Autor:Radomíra Hradilová Časový rozsah:1 vyučovací hodina Pomůcky:dataprojektor, notebook s připojením na internet Klíčová slova:ekosystém přirozený, umělý, biosféra, sukcese, klimax Anotace:Materiál je určen pro výuku předmětu ekologie. Charakterizuje ekosystém obecně, ekosystém umělý a přirozený, vysvětluje proces sukcese a obsahuje interaktivní prvky k aktivizaci žáků a procvičení učiva.

3 Ekosystém ucelená část přírody, tvořená neživým prostředím a všemi organismy, které se v něm vyskytují skládá se ze složky živé, tvořené organismy (tzv. společenstvo neboli biocenóza) a složky neživé, tvořené prostředím (biotopem) velikost ekosystému je různá – od trávicí soustavy (se symbiotickým, popř. parazitickými organismy), přes malé jezírko až po rozlehlý prales

4 Typy ekosystémů Ekosystémy dělíme na:  přirozené  umělé Přirozené ekosystémy – vznikly přirozeným vývojem bez zásahu člověka. V Evropě se vyskytují málo, protože krajina je člověkem velmi intenzivně využívána. – tropický deštný les – neodvodněná rašeliniště na vrcholových partiích Krušných hor

5 Typy ekosystémů Umělé ekosystémy - v současnosti převažují. Vznikly působením člověka, který do nich musí dodávat energii, aby nedošlo k jejich zhroucení. Jsou velmi nestabilní, druhově chudé a nejsou schopny autoregulace. Příklady: – pole, sady, vinice – intenzivně využívané rybníky – jednodruhové lesní porosty Všechny ekosystémy na Zemi tvoří biosféru neboli globální ekosystém.

6 Vznik a vývoj ekosystému Každý ekosystém je výsledkem předchozího vývoje, tzv. sukcese, který směřuje ke stavu stability a rovnováhy, zvanému klimax. Sukcese přirozený způsob regenerace vegetačního krytu např. v situaci, kdy na daném prostoru nežijí prakticky žádné organismy (plochy po lesních požárech, nově vzniklé ostrovy, lávová pole, plochy po povrchové těžbě, apod.).

7 U jednotlivých ekosystémů uveďte, zda se jedná o umělý nebo přirozený Vysokohorské porosty kosodřevinypřirozenýumělý Skleníkpřirozenýumělý Korálové útesypřirozenýumělý Tropické dešťové pralesypřirozenýumělý Rýžová polepřirozenýumělý Akváriumpřirozenýumělý Přírodní rezervacepřirozenýumělý

8 Použité zdroje Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google