Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115 Autor: Mgr. Karolína Hadrbolcová Materiál: VY_52_INOVACE_PV14.35 Téma: Vnitřní energie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115 Autor: Mgr. Karolína Hadrbolcová Materiál: VY_52_INOVACE_PV14.35 Téma: Vnitřní energie."— Transkript prezentace:

1 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115 Autor: Mgr. Karolína Hadrbolcová Materiál: VY_52_INOVACE_PV14.35 Téma: Vnitřní energie Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1826 Klíčová slova: vnitřní energie, částicová stavba látek, tepelná výměna Anotace: Tento výukový materiál zpracovává téma Vnitřní energie a vychází z učebnice Fyzika pro 8. ročník ZŠ, Prometheus Praha. Je doplněn otázkami k procvičení a textem určeným k zápisu do sešitu. Lze využít při výkladu vnitřní energie.

2 Vnitřní energie VY_52_INOVACE_PV14.35

3 Částicová stavba látek Vnitřní energie souvisí s částicovou stavbou látek. Vnitřní energie souvisí s částicovou stavbou látek. Připomeňte si uspořádání částic v pevných, kapalných a plynných látkách a připomeňte si i vlastnosti těchto látek, které právě vyplývají z částicové stavby látek. Připomeňte si uspořádání částic v pevných, kapalných a plynných látkách a připomeňte si i vlastnosti těchto látek, které právě vyplývají z částicové stavby látek.

4 Částicová stavba látek Všechny látky jsou složeny z částic nepatrných rozměrů, které se neustále neuspořádaně pohybují. O tomto pohybu částic nepřímo svědčí Brownův pohyb a difuze – viz pokus s hypermanganem Všechny látky jsou složeny z částic nepatrných rozměrů, které se neustále neuspořádaně pohybují. O tomto pohybu částic nepřímo svědčí Brownův pohyb a difuze – viz pokus s hypermanganem Molekuly a atomy se neustále pohybují......... mají pohybovou (kinetickou) energii Ek Molekuly a atomy se neustále pohybují......... mají pohybovou (kinetickou) energii Ek Molekuly na sebe působí silou........ mají polohovou (potenciální) energii Ep Molekuly na sebe působí silou........ mají polohovou (potenciální) energii Ep

5 Vnitřní energie jako fyzikální veličina Souhrn energií pohybových, polohových a energií částic molekul tělesa nazýváme vnitřní energie Souhrn energií pohybových, polohových a energií částic molekul tělesa nazýváme vnitřní energie Zvyšování vnitřní energie se projeví na zvýšení rychlosti molekul, tedy větší kinetické energii a tím i vyšší teplotě tělesa. To platí i naopak. Zvyšování vnitřní energie se projeví na zvýšení rychlosti molekul, tedy větší kinetické energii a tím i vyšší teplotě tělesa. To platí i naopak. Pro vnitřní energii jako fyzikální veličinu užíváme značku U. Pro vnitřní energii jako fyzikální veličinu užíváme značku U.

6 Jednotky vnitřní energie Joule čti džaul Joule čti džaul Protože joule je malá jednotka, používá se častěji její násobek kilojoule, 1kJ = 1000J Protože joule je malá jednotka, používá se častěji její násobek kilojoule, 1kJ = 1000J Vztahy mezi jednotkami vnitřní energie: 1 kJ = 1000 000mJ 1kJ = 0,001 MJ 1 MJ = 1000 000 J 1J = 1000 mJ

7 Zvýšení vnitřní energie: A) Prací - při práci dochází ke zvyšování vnitřní energie a tedy i teploty tělesa Např. mnutí rukou, pilování, huštění, běh, řezání, zatloukání hřebíku, atd. Pozn. často pak musíme tělesa chladit – ochlazování vrtáků, vypláchnutí úst u zubaře při vrtání zubu… B) Tepelnou výměnou - teplejší těleso předá část své energie studenějšímu. Tato část energie se nazývá teplo.

8 Zápis: Vnitřní energie souvisí s částicovou stavbou látek. Vnitřní energie souvisí s částicovou stavbou látek. Souhrn energií pohybových, polohových a energií částic molekul tělesa nazýváme vnitřní energie Souhrn energií pohybových, polohových a energií částic molekul tělesa nazýváme vnitřní energie Zvyšování vnitřní energie se projeví na zvýšení rychlosti molekul, tedy větší kinetické energii a tím i vyšší teplotě tělesa. To platí i naopak. Zvyšování vnitřní energie se projeví na zvýšení rychlosti molekul, tedy větší kinetické energii a tím i vyšší teplotě tělesa. To platí i naopak. Pro vnitřní energii jako fyzikální veličinu užíváme značku U, jednotku joule Pro vnitřní energii jako fyzikální veličinu užíváme značku U, jednotku joule Vnitřní energii můžeme zvýšit: Vnitřní energii můžeme zvýšit: A) Prací - např. mnutí rukou, pilování… B) Tepelnou výměnou - teplejší těleso předá část své energie studenějšímu. Tato část energie se nazývá teplo.

9 Zdroje informací: Kliparty –galerie Microsoft Office použitý obrázek: http://www.zschemie.euweb.cz/latky/latky14.ht ml KOLÁŘOVÁ, Růžena; BOHUNĚK, Jiří. FYZIKA pro 8. ročník základní školy. Praha: PROMETHEUS, 1998. ISBN 80-7196-1 49 -3

10 Výukový materiál vypracovala: Mgr. Karolina Hadrbolcová datum vypracování: květen 2011 ročník: 8. třída ZŠ Člověk a příroda – FYZIKA – Práce, energie, teplo – Vnitřní energie Anotace: Tento výukový materiál zpracovává téma Vnitřní energie a vychází z učebnice Fyzika pro 8. ročník ZŠ, Prometheus Praha. Je doplněn otázkami k procvičení a textem určeným k zápisu do sešitu.


Stáhnout ppt "Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115 Autor: Mgr. Karolína Hadrbolcová Materiál: VY_52_INOVACE_PV14.35 Téma: Vnitřní energie."

Podobné prezentace


Reklamy Google