Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Látky jsou složeny z částic Autor: Lukáš Polák Pokračovat.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Látky jsou složeny z částic Autor: Lukáš Polák Pokračovat."— Transkript prezentace:

1 Látky jsou složeny z částic Autor: Lukáš Polák Pokračovat

2 Rozdělení látek PokračovatZpět Pevná – železo, dřevo, sklo Kapalná – voda, benzín, olej Plynná – vzduch, zemní plyn, kyslík Skupenství látek Všechny látky jsou složeny z částic nepatrných rozměrů – atomů, molekul a iontů.

3 Dělení látek PokračovatZpět Rozstříknutí vody na malé kapky Voda v nádobě se rozstřikuje na malinké kapky.

4 Difuze – prolínání částic PokračovatZpět a)b)c)d) Samovolné pronikání částic jedné látky mezi částice druhé látky. Vyluhování sáčku čaje ve vodě.

5 Brownův pohyb  Difuze i Brownův pohyb nepřímo potvrzují, že atomy a molekuly, ze kterých jsou složeny látky, se neustále a zcela neuspořádaně pohybují. PokračovatZpět Obrázek Brownova pohybu z programu Famulus.

6 Silové působení částic – pevná látka PokračovatZpět Částice na sebe navzájem působí silami. Např.: Při lámání sirky musíme vynaložit určitou námahu k překonání sil působících mezi částicemi.

7 Silové působení částic – pevná látka PokračovatZpět Stlačená pružina prsty od sebe odtahuje. Podobně působí síly mezi molekulami. Když se molekuly velice těsně přiblíží, jsou vzájemně odpuzovány, jakmile se jen trochu oddálí, jsou vzájemně přitahovány.

8 Modely částicové stavby látek PokračovatZpět Model krystalic- ké pevné látky Model kapalinyModel plynu

9 Zápisky  Všechny látky jsou složeny z částic nepatrných rozměrů. Částice látek se neustále neuspořádaně pohybují. O tomto pohybu částic nepřímo svědčí Brownův pohyb a difuze.  V pevných krystalických látkách jsou částice pravidelně uspořádány, což se navenek projevuje vytvářením krystalů. Vzájemné silové působení částic omezuje jejich pohyb na kmitání kolem pravidelně uspořádaných poloh. Silové působení mezi částicemi brání změně tvaru pevných těles. PokračovatZpět

10 Zápisky  V kapalinách nejsou částice pravidelně uspořádány a mohou se vzájemně snadněji přemisťovat než v pevných látkách. Proto snadno mění svůj tvar, jsou tekuté. Protože jsou částice kapalin blízko sebe, jsou kapaliny prakticky nestlačitelné.  V plynech se částice pohybují volně a zcela neuspořádaně. Vzájemně na sebe působí jen zcela nepatrnými přitažlivými silami. Proto jsou plyny rozpínavé a snadno stlačitelné. Po určité době vyplní nejen celou nádobu, ale i např. místnost apod. PokračovatZpět

11 Použité materiály  Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 6. ročník základní školy, ISBN 80-7196-246-5  Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 7. ročník základní školy, ISBN 80-7196-265-1  Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 8. ročník základní školy, ISBN 80-7196-149-3  Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 9. ročník základní školy, ISBN 80-7196-193-0  Bohuněk J., Sbírka úloh z fyziky pro ZŠ, 1. díl, ISBN 80-85849-06-2  Bohuněk J., Sbírka úloh z fyziky pro ZŠ, 2. díl, ISBN 80-85849-15-1  Bohuněk J., Sbírka úloh z fyziky pro ZŠ, 3. díl, ISBN 80-85849-82-8 KonecZpět


Stáhnout ppt "Látky jsou složeny z částic Autor: Lukáš Polák Pokračovat."

Podobné prezentace


Reklamy Google