Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název příjemce Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1105 Název projektu Škola nás baví Výukový materiál.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název příjemce Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1105 Název projektu Škola nás baví Výukový materiál."— Transkript prezentace:

1

2 Název příjemce Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu Škola nás baví Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Šablona:III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Sada: 1/dum č. 06 Předmět: Fyzika Třída:VIII. Ověření ve výuce dne:

3 Jméno autora : Mgr. Lubomír Křapka Škola : Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Bojanov 90 Ročník : osmý Předmět : F y z i k a Klíčová slova : skupenství látky, změna skupenství, tání, tuhnutí, teplota tání a tuhnutí, skupenské teplo tání a tuhnutí, MFCH tabulky

4 Učivo pro 8. ročník ZŠ

5 Fyzika 8 v

6 3.2 Tání a tuhnutí Teplota tání (tuhnutí) t t Tání a tuhnutí krystalických látek probíhá při stejné teplotě, kterou nazýváme teplota tání nebo tuhnutí. Teplota tání závisí na druhu látky, z které je zhotoveno. Teplota tání závisí na tlaku, při kterém probíhá. Při vyšším tlaku je teplota tání vyšší a naopak (výjimkou je voda a vizmut). Amorfní látky tají v určitém teplotním rozmezí – nemají pevnou teplotu tání. t

7 Fyzika Tání a tuhnutí Skupenské teplo tání L t Závisí na: hmotnosti tělesa na látce Lt = m. lt Měrné skupenské teplo tání udává množství tepla, které je potřebné k přeměně 1 kg látky (zahřáté na teplotu tání) na látku kapalnou. Teplota látky se nemění !!!

8 Fyzika Tání a tuhnutí - příklad ROZUMÍŠ TOMU ??? Jaké množství tepla musíme dodat kostce ledu, která má hmotnost 50 g a teplotu 0°C, aby roztála, víme-li, že měrné skupenské teplo tání ledu je 334 kJ/kg? m = 50 g = 0,05 kg l t = 334 kJ/kg L t = ? (kJ) L t = m. l t L t = 0, L t = 16,7 kJ K roztavení kostky ledu musíme dodat 16,7 kJ tepla.

9 K o n e c IV. č á s t i

10 Odkazy a použitá literatura: Obrazová část: Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 8. ročník základní školy, Prometheus, ISBN Jáchim F., Tesař., Fyzika pro 8.ročník základní školy, SPN, ISBN Rauner K. a kol., Fyzika 8., Učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia, Fraus, ISBN Bohuněk J., Pracovní sešit k učebnici fyziky 8, Prometheus, ISBN Rauner K. a kol., Fyzika 8 Pracovní sešit pro základní školy a víceletá gymnázia, Fraus, ISBN Sbírka úloh z fyziky pro ZŠ, II. díl, Bohuněk, Prometheus ISBN


Stáhnout ppt "Název příjemce Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1105 Název projektu Škola nás baví Výukový materiál."

Podobné prezentace


Reklamy Google