Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název příjemce Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1105 Název projektu Škola nás baví Výukový materiál.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název příjemce Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1105 Název projektu Škola nás baví Výukový materiál."— Transkript prezentace:

1

2 Název příjemce Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/ Název projektu Škola nás baví Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Šablona:III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Sada: 1/dum č. 09 Předmět: Fyzika Třída:VIII. Ověření ve výuce dne:

3 Jméno autora : Mgr. Lubomír Křapka Škola : Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Bojanov 90 Ročník : osmý Předmět : F y z i k a Klíčová slova : výpočet tepla, změny skupenství

4 Učivo pro 8. ročník ZŠ

5 Fyzika 8 v v

6 Další příklad Jak se změní vnitřní energie tělesa z cínu o hmotnosti 3,0 kg při teplotě tání, jestliže se přemění z pevného skupenství v kapalné téže teploty? Měrné skupenské teplo tání cínu 61 kJ/kg.°C. Q = L t = m. l t = = 183 kJ Vnitřní energie tělesa se zvýší o 183 kJ. Přemýšlej ! Ř E Š E N Í :

7 Fyzika Další příklad Vodní pára o hmotnosti 2,0 kg a o teplotě 100 °C zkapalní a vzniklá voda se ochladí na teplotu 20 °C. Jaké celkové teplo odevzdá soustava do okolí? Q = L V + Q 3 = = m. l v + m. c. (t p – t v ) = = , = kJ = = 5,2 MJ Ř E Š E N Í : Nepodváděj ! Soustava odevzdala teplo o velikosti 5,2 MJ.

8 Fyzika Další příklad Kus ledu o hmotnosti 3 kg a o teplotě -10°C se má přeměnit na vodu o teplotě 20°C. Jaké teplo přitom led přijme? Pouze pomůcka : Q = Q 1 + Q 2 + Q 3 = Q 1 + L t + Q 3 Ř E Š E N Í : Už jsme to počítali! Led přijme teplo 1,32 MJ tepla.

9 Fyzika Další příklad Jaké teplo přijme ocelový předmět o hmotnosti 150 kg a teplotě 20°C, jestliže roztaje a teplota kapaliny zůstane stejná, jako je teplota tání ocele? Pouze pomůcka : Q = Q 1 + Q 2 = Q 1 + L t Ř E Š E N Í : Jasně, to je lehké !!! Výsledek ověř se spolužákem!!!!

10 K o n e c VII. č á s t i

11 Kolářová R., Bohuněk J., Fyzika pro 8. ročník základní školy, Prometheus, ISBN Jáchim F., Tesař., Fyzika pro 8.ročník základní školy, SPN, ISBN Rauner K. a kol., Fyzika 8., Učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia, Fraus, ISBN Bohuněk J., Pracovní sešit k učebnici fyziky 8, Prometheus, ISBN Rauner K. a kol., Fyzika 8 Pracovní sešit pro základní školy a víceletá gymnázia, Fraus, ISBN Odkazy a použitá literatura: Obrazová část: Sbírka úloh z fyziky pro ZŠ, II. díl, Bohuněk, Prometheus ISBN


Stáhnout ppt "Název příjemce Základní škola, Bojanov, okres Chrudim Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1105 Název projektu Škola nás baví Výukový materiál."

Podobné prezentace


Reklamy Google