Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

André Marie Ampére 1775 – 1836 FRANCOUZ MATEMATIK A FYZIK I = 1A (1 AMPÉR) JEDNOTKA EL. PROUDU ZABÝVAL SE ELEKTŘINOU A MAGNETISMEM UMŘEL V CHUDOBĚ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "André Marie Ampére 1775 – 1836 FRANCOUZ MATEMATIK A FYZIK I = 1A (1 AMPÉR) JEDNOTKA EL. PROUDU ZABÝVAL SE ELEKTŘINOU A MAGNETISMEM UMŘEL V CHUDOBĚ."— Transkript prezentace:

1 André Marie Ampére 1775 – 1836 FRANCOUZ MATEMATIK A FYZIK I = 1A (1 AMPÉR) JEDNOTKA EL. PROUDU ZABÝVAL SE ELEKTŘINOU A MAGNETISMEM UMŘEL V CHUDOBĚ

2 André Marie Ampére André Marie Ampére se narodil 22. ledna roku 1775 v Poleymieux u Lyonu v rodině obchodníka. I když mladý Ampére nenavštěvoval základní školu, jeho vzdělání nebylo zanedbáváno. Ampére se začal specializovat na matematiku a byl přijat do francouzské akademie a následně přecházel i k fyzice. Už ve 13 letech Ampére poslal do Académie de Lyon svou první vědeckou práci. André Marie Ampére byl především matematik, ale opravdovou proslulost mu přineslo bádání v oboru elektřiny a magnetizmu.

3 André Marie Ampére Když uchopíme vodič elektrického proudu pravou rukou tak, že palec ukazuje směr proudu, ostatní prsty ukazují orientaci indukčních čar. magnetizmu. Ampérovo pravidlo pravé ruky

4 André Marie Ampére André Marie Ampére odvodil vztah pro silové působení magnetického pole na vodič, kterým protéká proud. Tento zákon je důsledkem Lorentzovy síly (Hendrik Antoon Lorentz), kterou působí magnetické pole B na náboj q pohybující se rychlostí v. Uvedená síla působí stejně bez ohledu na prostředí, ve kterém se náboj pohybuje.Hendrik Antoon Lorentz Ampérův zákon F = q. (v × B)

5 André Marie Ampére Bronislav Budík třída: 9.C 32.ledna 2105 ZŠ Bučovice711 VYPRACOVAL


Stáhnout ppt "André Marie Ampére 1775 – 1836 FRANCOUZ MATEMATIK A FYZIK I = 1A (1 AMPÉR) JEDNOTKA EL. PROUDU ZABÝVAL SE ELEKTŘINOU A MAGNETISMEM UMŘEL V CHUDOBĚ."

Podobné prezentace


Reklamy Google