Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

N S Magnet poznám podle toho, že přitahuje železné předměty ( např. h řebíky ) jak svým jižním, tak i severním polem. K magnetu se přitáhnou i předměty.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "N S Magnet poznám podle toho, že přitahuje železné předměty ( např. h řebíky ) jak svým jižním, tak i severním polem. K magnetu se přitáhnou i předměty."— Transkript prezentace:

1

2 N S Magnet poznám podle toho, že přitahuje železné předměty ( např. h řebíky ) jak svým jižním, tak i severním polem. K magnetu se přitáhnou i předměty z niklu a kobaltu. Železu, niklu a kobaltu říkáme feromagnetické látky.

3 Každý magnet má 2 póly. Severní pól je označen červenou barvou a písmenem N. N Jižní pól nemusí být označen vůbec, nebo je označen modrou barvou a písmenem S. S Co se stane, když se tyčový magnet zlomí, jaké póly budou mít magnety?

4 Pomůžeme si například magnetkou. Severní pól magnetky se natočil k magnetu tak, že je přitahován jižním pólem trvalého magnetu. Jižní pól magnetky se natočil ke zlomenému magnetu tak, že je přitahován jeho severním pólem. Severní pól magnetky se natočil ke zlomenému magnetu tak, že je přitahován jeho jižním pólem. N S S

5 I I Magnetické indukční čáry přímého vodiče, kterým prochází proud, mají tvar soustředných kružnic, rozložených v rovině kolmé k vodiči, jejich středy leží v místě průchodu vodiče rovinou. Orientaci magnetických indukčních čar lze určit pomocí Ampérova pravidla pravé ruky. Naznačíme-li uchopení vodiče do pravé ruky tak, aby palec ukazoval dohodnutý směr proudu ve vodiči (tedy od kladné svorky k záporné), prsty pak ukazují orientaci magnetických indukčních čar. ( A)

6 + Pomocí magnetek zjistíme, kde má magnetické pole cívky severní a jižní pól. NS _ I U Dohodnutý směr proudu ve vodiči v cívce je od kladné svorky k záporné. Indukční čáry vstupují do dutiny cívky, ve které je magnetické pole.

7 + Pomocí magnetek zjistíme, kde má magnetické pole cívky severní a jižní pól. N S _ I U Dohodnutý směr proudu ve vodiči v cívce je od kladné svorky k záporné.

8 + NS _ I U Představte si, že můžeme i bez magnetky určit, kde má magnetické pole cívky severní a jižní pól. Musíme však znát Ampérovo pravidlo pravé ruky. Cívku uchopíme pravou rukou tak,že prsty ukazují dohodnutý směr proudu v závitech cívky a vychýlený palec ukáže, kde je sever. Magnetkou se přesvědčíme, že jsme správně určili severní pól. v v v

9 Zdroje obrázku: [cit. 2012-01-05]. Dostupné pod licencí Public domain na WWW: http://www.clker.com/clipart-flesh-thumb.html


Stáhnout ppt "N S Magnet poznám podle toho, že přitahuje železné předměty ( např. h řebíky ) jak svým jižním, tak i severním polem. K magnetu se přitáhnou i předměty."

Podobné prezentace


Reklamy Google