Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:9. Anotace: Elektromagnetické jevy Prezentace poskytuje podporu při výkladu o magnetickém.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:9. Anotace: Elektromagnetické jevy Prezentace poskytuje podporu při výkladu o magnetickém."— Transkript prezentace:

1 Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:9. Anotace: Elektromagnetické jevy Prezentace poskytuje podporu při výkladu o magnetickém poli permanentního magnetu a cívky s proudem, uvádí užití elektromagnetu. Zavádí pojem stejnorodého magnetického pole a vysvětluje jeho působení na cívku s proudem. Slouží i jako předloha pro zápis poznámek. V materiálu jsou vloženy odkazy na fotografie, schémata a video na webu. Klíčová slova: magnetické pole, permanentní magnet, cívka s proudem, elektromagnet, relé, jistič, zvonek, stejnorodé magnetické pole Autor: Mgr. Pavlína Nová Datum vytvoření: 22. 9. 2012 Kód:VY_32_INOVACE_FY901 Poznámky: Učebnice: Fyzika pro 9. ročník základní školy, doc. RNDr. Růžena Kolářová, CSc., PaedDr. Jiří Bohuněk, doc. ing. Ivan Štoll, CSc., doc. RNDr. Miroslav Svoboda, CSc., doc. RNDr. Marek Wolf, CSc., Prometheus, 2008

2 Fyzika 9 Elektromagnetické jevy

3 1. Magnetické pole cívky s proudem Magnetické pole je tvořeno:   vodiči s proudem   pohybujícími se nabitými tělesy (částicemi)   trvalými magnety Projevuje se silovým působením na tělesa z feromagnetických látek.. Silové působení znázorňují indukční čáry.

4 Indukční čáry tyčového magnetu cívky s proudem Odkaz → Video z experimentu Fyzikální interpretace K N N

5 Indukční čáry magnetického pole - tyčového magnetu - vně cívky s proudem směřují od severního pólu (N) k jižnímu pólu (S).

6 Ampérovo pravidlo pravé ruky: Uchopíme-li cívku do pravé ruky tak, že ohnuté prsty ukazují směr proudu v jejích závitech, potom odtažený palec ukazuje severní pól cívky. Odkaz →

7 Elektromagnet   cívka s jádrem z mg. měkké oceli   při průchodu el. proudu se stává magnetem 2. Elektromagnet a jeho užití

8   elektromagnetické relé   zvonek   jistič   měřicí přístroje   uchycení a přenášení předmětů Odkaz → Užití elektromagnetů:

9 3. Působení magnetického pole na cívku s proudem Cívka s el. proudem (otáčivá kolem osy kolmé k indukčním čarám stejnorodého mg. pole) se ustálí vždy tak, že indukční čáry mg. pole uvnitř cívky mají stejný směr jako indukční čáry vnějšího stejnorodého mg. pole.

10 Stejnorodé ( = homogenní) magnetické pole   má ve všech místech stejné vlastnosti   znázorňujeme přímými, rovnoběžnými stejně od sebe vzdálenými indukčními čarami Stejnorodé pole je mezi: nesouhlasnými póly dvou tyčových magnetů uvnitř cívky s proudem

11 Cívka s proudem v magnetickém poli A + NSNS

12 KONEC Obrázky byly vytvořeny v MS Word - kreslení


Stáhnout ppt "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:9. Anotace: Elektromagnetické jevy Prezentace poskytuje podporu při výkladu o magnetickém."

Podobné prezentace


Reklamy Google