Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:9. Anotace: Střídavý proud - vznik Prezentace poskytuje podporu při výkladu o vzniku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:9. Anotace: Střídavý proud - vznik Prezentace poskytuje podporu při výkladu o vzniku."— Transkript prezentace:

1 Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:9. Anotace: Střídavý proud - vznik Prezentace poskytuje podporu při výkladu o vzniku a charakteristikách střídavého proudu. Na základě pokusu a grafu zavádí pojmy frekvence a perioda a jejich vzájemný vztah. Zavádí rovněž pojmy generátor, alternátor a dynamo. V materiálu je vložen odkaz na Michaela Faradaye a jeho objevy. V závěru jsou zařazeny otázky na procvičení učiva a výpočty frekvence a periody. Materiál slouží i jako předloha pro zápis poznámek. Klíčová slova: střídavý proud, cívka v magnetickém poli, frekvence, kmitočet, perioda, generátor, alternátor, dynamo, Faraday Autor: Mgr. Pavlína Nová Datum vytvoření: 14. 10. 2012 Kód:VY_32_INOVACE_FY904 Poznámky: Pomůcky: model alternátoru, magnety, ampérmetr s nulou uprostřed, vodiče Učebnice: Fyzika pro 9. ročník základní školy, doc. RNDr. Růžena Kolářová, CSc., PaedDr. Jiří Bohuněk, doc. ing. Ivan Štoll, CSc., doc. RNDr. Miroslav Svoboda, CSc., doc. RNDr. Marek Wolf, CSc., Prometheus, 2008

2 Fyzika 9 Střídavý proud - vznik

3 1. Vznik střídavého proudu Elektrický proud:   stejnosměrný ( ═ )   střídavý ( ~ ) Při otáčení cívky v mg. poli se v cívce indukuje střídavý proud.

4 STŘÍDAVÝ PROUD = časově proměnný elektrický proud t i T T … perioda střídavého proudu = doba, za kterou se cívka 1x otočí f … frekvence (kmitočet) střídavého proudu = počet period za 1 sekundu [f] = 1 Hz (hertz)

5 Vztah mezi periodou a frekvencí střídavého proudu: f = 1 T T = 1 f Střídavý proud v síti má kmitočet 50 Hz.

6 GENERÁTOR přeměňuje mechanickou energii na elektrickou generátor stejnosměrného napětí generátor střídavého napětí DYNAMOALTERNÁTOR

7 Michael Faraday Michael Faraday - anglický fyzik a chemik (1791 – 1867) Odkazy →

8 Otázky a úkoly: 1.Jak vzniká střídavý proud? 2.Co je perioda střídavého proudu? 3.Co je frekvence střídavého proudu? 4.Jakou jednotku má frekvence? 5.Jakou frekvenci má střídavý proud v síti? 6.Vypočítej periodu střídavého proudu v síti. 7.K čemu slouží alternátor a k čemu dynamo? 8.Kdo byl Michael Faraday a čím se zabýval?

9 Otázky a úkoly: Doplň tabulku – vypočítej periodu nebo frekvenci. f [Hz] 20601005001 T [s] 0,40,10,5

10 KONEC Obrázky byly vytvořeny v MS Word - kreslení


Stáhnout ppt "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:9. Anotace: Střídavý proud - vznik Prezentace poskytuje podporu při výkladu o vzniku."

Podobné prezentace


Reklamy Google