Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střídavý proud(napětí) vznik.  otáčíme-li cívku v magnetickém poli (nebo magnetem v okolí cívky)  dochází k elektromagnetické indukci (mění se vzájemná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střídavý proud(napětí) vznik.  otáčíme-li cívku v magnetickém poli (nebo magnetem v okolí cívky)  dochází k elektromagnetické indukci (mění se vzájemná."— Transkript prezentace:

1 Střídavý proud(napětí) vznik

2  otáčíme-li cívku v magnetickém poli (nebo magnetem v okolí cívky)  dochází k elektromagnetické indukci (mění se vzájemná poloha magnetu a cívky)  vzniká(indukuje se) v cívce střídavý proud, mezi konci cívky naměříme střídavé napětí  je-li otáčení rovnoměrné, můžeme jeho průběh znázornit tzv. sinusoidou http://www.gyrec.cz/gyrec/files/FYZ/aplety/ph14cz/generator_cz.htm

3 I(A) t(s) ImIm..... maximální hodnota proudu T..... doba,za níž se průběh začne opakovat (doba jedné otočky) = perioda T f..... počet period za 1 s = frekvence např. T= 0,02 s např. f= 50 Hz ImIm

4 U(V) t(s) T UmUm UmUm..... maximální hodnota napětí

5 vztah mezi T, f jednotka frekvence1 Hz (hertz) =  při měření střídavého proudu a napětí užíváme přepneme měřidlo na měření ~  při měření naměříme tzv. efektivní hodnotu 92/ 446,447,448,450,451,453 Platí:

6 Výroba střídavého napětí a proudu v elektrárnách  pomocí tzv. alternátoru  stator – tři cívky (jejich osy svírají úhel 120°)  rotor – otáčivý magnet popř. elektromagnet  turbína otáčí rotorem a v cívkách se indukuje střídavý proud(mezi konci cívek vzniká střídavé napětí)


Stáhnout ppt "Střídavý proud(napětí) vznik.  otáčíme-li cívku v magnetickém poli (nebo magnetem v okolí cívky)  dochází k elektromagnetické indukci (mění se vzájemná."

Podobné prezentace


Reklamy Google