Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět: FYZIKA Ročník: 8. Anotace: Pohybová a polohová energie tělesa 1 Prezentace poskytuje podporu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět: FYZIKA Ročník: 8. Anotace: Pohybová a polohová energie tělesa 1 Prezentace poskytuje podporu."— Transkript prezentace:

1 Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět: FYZIKA Ročník: 8. Anotace: Pohybová a polohová energie tělesa 1 Prezentace poskytuje podporu při výkladu pohybové a polohové energie. Ukazuje, na čem závisí velikost obou energií. Na jednoduchých pokusech demonstruje druhy polohové energie. Slouží i jako předloha pro zápis poznámek. Obsahuje dvě sady otázek a úkolů zaměřených na praxi. Klíčová slova: pohybová energie, polohová energie, polohová energie v gravitačním a magnetickém poli, energie pružnosti Autor: Mgr. Pavlína Nová Datum vytvoření: 7. 10. 2012 Kód: VY_32_INOVACE_FY810 Poznámky: Pomůcky: dřevěná a kovová kulička, dřevěný váleček, dráha pro kuličku, závaží 1 kg, modelína, magnet, pružina, závaží s háčkem, pružina v injekční stříkačce, míček Učebnice: Fyzika pro 8. ročník základní školy, doc. RNDr. Růžena Kolářová, CSc., PaedDr. Jiří Bohuněk, Prometheus, 2004

2 Fyzika 8 Pohybová a polohová energie 1

3 1. Pohybová energie tělesa   fyzikální veličina   značíme E k (en. kinetická)   jednotka – 1 J

4 Pohybující se těleso má pohybovou energii. Pohybová energie tělesa souvisí s množstvím práce vykonané tělesem až do jeho zastavení. Pohybová energie tělesa závisí na jeho rychlosti a hmotnosti.

5 Otázky a úkoly: 1.Na čem závisí velikost pohybové energie? 2.Jak se změní velikost pohybové energie auta, pojede-li rychleji? 3.Po dálnici jedou vedle sebe osobní auto a autobus. Porovnej jejich pohybové energie. 4.Při jaké práci použiješ malé kladívko a kdy velkou palici. Vysvětli z hlediska pohybové energie. 5.Kdy je pohybová energie tělesa nulová?

6 2. Polohová energie tělesa Pokus 1: Zvedneme-li závaží do výšky h, vykonáme práci W = F. h = m.g.h Závaží má pak polohovou = potenciální energii.

7 Je-li výška nulová, těleso má nulovou polohovou energii. m h ≠ 0 h = 0 Těleso o hmotnosti m zdvižené do výšky h nad povrchem Země má polohovou energii: E p = m. g. h m

8 Pokus 2: Zmagnetovaný váleček má v magnetickém poli magnetu polohovou energii. váleček oddálíme

9 Pokus 3: Protažená nebo stlačená pružina má polohovou energii pružnosti. protáhneme stlačíme Stlačený plyn (např. v míči) má také polohovou energii pružnosti.

10  Polohová en. tělesa souvisí s jeho polohou.  Aby těleso získalo polohovou en., musíme vykonat určitou práci a změnit polohu nebo tvar tělesa.  Stejně velikou práci pak může těleso vykonat při návratu do původní polohy nebo tvaru.

11 Otázky a úkoly: 1. 1.Na čem závisí velikost polohové energie tělesa v gravitačním poli Země? 2. 2.Vypočítej velikost polohové energie poličky o hmotnosti 3 kg zavěšené ve výšce 1,5 m nad zemí. 3. 3.Boeing 737 má hmotnost 75 000 kg. Letí ve výšce 11 km. Jaká je jeho polohová energie, letí-li nad mořem? Jaká je jeho polohová energie při přeletu Sněžky? 4. 4.Přepravní kontejner visí v klidu na přístavním jeřábu. Koná se přitom práce? Má kontejner pohybovou energii? Má kontejner polohovou energii?

12 Obrázky vlastní - vytvořeny v MS Word kreslení.

13 KONEC


Stáhnout ppt "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět: FYZIKA Ročník: 8. Anotace: Pohybová a polohová energie tělesa 1 Prezentace poskytuje podporu."

Podobné prezentace


Reklamy Google