Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

- souvisí s konáním mechanické práce MECHANICKÁ ENERGIE polohová energie energie pružnostipohybová energie potenciální tíhová potenciální pružnostikinetická.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "- souvisí s konáním mechanické práce MECHANICKÁ ENERGIE polohová energie energie pružnostipohybová energie potenciální tíhová potenciální pružnostikinetická."— Transkript prezentace:

1 - souvisí s konáním mechanické práce MECHANICKÁ ENERGIE polohová energie energie pružnostipohybová energie potenciální tíhová potenciální pružnostikinetická zvednuté těleso v tíhovém poli Země napnutá tětiva lukupohyb kladívka při zatloukání hřebíku Jednotka – 1 J

2 PŘÍKLADY Nákladní automobil o hmotnosti 2 t jede rychlsotí 36 km/h. Jaká je jeho kinetická energie vzhledem k silnici? Na jakou hodnotu se zvětší jeho kinetická energie při rychlosti 72 km/h?

3 Závaží o hmotnosti 2 kg zvedneme do výšky 50 cm nad horní desku stolu. Určete jeho potenciální tíhovou energii a)vzhledem k desce stolu b)vzhledem k podlaze, je-li deska stolu 1 m nad podlahou = 0,5 m= 1,5 m

4 PŘÍKLADY Kabina výtahu o hmotnosti 400 kg vystoupí ze třetího do pátého poschodí. O jakou hodnotu se zvětší potenciální tíhová energie kabiny? Jakou užitečnou práci přitom vykoná motor výtahu? Výška jednoho poschodí je 5 m.

5 Z jaké výšky dopadá buchar o hmotnosti 200 kg, jestliže jeho počáteční potenfiální tíhová energie byla 6 kJ?

6 Automobil jedoucí rychlostí 25 km/h zvětšil při výjezdu na dálnicí rychlost na a)75 km/h b)100 km/h Kolikrát se zvětšila jeho kinetická energie?

7 PŘÍKLADY Porovnejte kinetickou energii člověka o hmotnosti 80 kg, který běží rychlostí 2 m/s a střely o hmotnosti 20 g vystřelené rychlostí 400 m/s. = 0,02 kg

8 PŘÍKLADY Kámen o hmotnosti 200 g padá volným pádem po dobu 3 s. Určete jeho kinetickou energii při dopadu. = 0,2 kg


Stáhnout ppt "- souvisí s konáním mechanické práce MECHANICKÁ ENERGIE polohová energie energie pružnostipohybová energie potenciální tíhová potenciální pružnostikinetická."

Podobné prezentace


Reklamy Google