Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

2 MECHANIKA 2.1 Kinematika  popisuje pohyb. 1 Základní pojmy Hmotný bod Hmotný bod Vztažná soustava těles Vztažná soustava těles Trajektorie a dráha.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "2 MECHANIKA 2.1 Kinematika  popisuje pohyb. 1 Základní pojmy Hmotný bod Hmotný bod Vztažná soustava těles Vztažná soustava těles Trajektorie a dráha."— Transkript prezentace:

1 2 MECHANIKA 2.1 Kinematika  popisuje pohyb

2 1 Základní pojmy Hmotný bod Hmotný bod Vztažná soustava těles Vztažná soustava těles Trajektorie a dráha hmotného bodu Trajektorie a dráha hmotného bodu Rychlost hmotného bodu Rychlost hmotného bodu Zrychlení hmotného bodu Zrychlení hmotného bodu

3 HMOTNÝ BOD HB je jediný bod, kterým nahrazujeme tělesa, jejichž rozměry jsou zanedbatelně malé vzhledem, ke vzdálenostem, které těleso urazí. HB je jediný bod, kterým nahrazujeme tělesa, jejichž rozměry jsou zanedbatelně malé vzhledem, ke vzdálenostem, které těleso urazí. HB zavádíme z důvodu co nejjednodušších úvah při popisu pohybu těles. HB zavádíme z důvodu co nejjednodušších úvah při popisu pohybu těles. HB představuje například těžiště tělesa. HB představuje například těžiště tělesa.

4 VZTAŽNÁ SOUSTAVA TĚLES Soustava těles, vzhledem k nimž vztahujeme (určujeme) klid nebo pohyb zkoumaného tělesa. Soustava těles, vzhledem k nimž vztahujeme (určujeme) klid nebo pohyb zkoumaného tělesa. Těleso je v klidu, když se nemění jeho poloha vzhledem k jiným tělesům ve vztažné soustavě. Těleso je v klidu, když se nemění jeho poloha vzhledem k jiným tělesům ve vztažné soustavě. Těleso je v pohybu, když se mění jeho poloha vzhledem k jiným tělesům ve vztažné soustavě. Těleso je v pohybu, když se mění jeho poloha vzhledem k jiným tělesům ve vztažné soustavě.

5 Relativnost klidu a pohybu těles Například: 1)Knížka na sedadle jedoucího automobilu je v klidu vzhledem k sedadlu, osobám v autě, v klidu vzhledem k sedadlu, osobám v autě, v pohybu vzhledem k vozovce. v pohybu vzhledem k vozovce. 2)Květináč na parapetu je v klidu vzhledem k podlaze, v klidu vzhledem k podlaze, v pohybu vzhledem k Slunci. v pohybu vzhledem k Slunci. ABSOLUTNÍ KLID NEEXISTUJE!

6 TRAJEKTORIE A DRÁHA HB Trajektorie je souvislá čára, kterou při svém pohybu HB opisuje je souvislá čára, kterou při svém pohybu HB opisuje (čára za křídou na tabuli, čára za propiskou v sešitě, čára za letícím letadlem,...) Dráha (s) je délka trajektorie, kterou HB opíše za určitý čas t je délka trajektorie, kterou HB opíše za určitý čas t skalár, jednotka: [s] = m skalár, jednotka: [s] = m s

7 RYCHLOST HB ( ) vektor, jednotka: [v] = m/s vektor, jednotka: [v] = m/s příklad: příklad: Pojedete-li si v létě na kole zaplavat na Těrlicko, které leží přibližně ve vzdálenosti 15 km od Karviné, budete moci  sledovat v každém okamžiku jízdy na tachometru rychlost – okamžitou rychlost  konstatovat, když dorazíte po hodině trápení do cíle, že jste jeli rychlostí 15 kilometrů za hodinu – průměrná rychlost (nerovnoměrný pohyb zrovnoměrní)

8 Okamžitá rychlost HB ( ) má vždy směr tečny k trajektorii HB a je orientována ve směru změny uražené dráhy má vždy směr tečny k trajektorii HB a je orientována ve směru změny uražené dráhy při pohybu obecně mění velikost i směr při pohybu obecně mění velikost i směr

9 Průměrná rychlost HB (v P ) s0s0 s ss pro s 0 = 0 a t 0 = 0: (počáteční hodnoty pro dráhu i čas jsou nulové – v textu o nich není zmínka) celková dráha celkový čas = = s – s 0 počáteční dráha

10 ZRYCHLENÍ HB ( ) vektor, jednotka: [a] = m/s 2 vektor, jednotka: [a] = m/s 2 veličina, která charakterizuje časovou změnu rychlosti veličina, která charakterizuje časovou změnu rychlosti rozlišujeme rozlišujeme  okamžité zrychlení  průměrné zrychlení: Pro v 0 = 0 a t 0 = 0:

11 ÚLOHY 1)Chodec urazil vzdálenost 20 m mezi dvěma pouličními lampami za čtvrt minuty. Vypočtěte průměrnou rychlost chodce. než napíšete vzorec, převeďte na základní jednotky můžete převést na km/h, což je pro většinu populace srozumitelnější Průměrná rychlost chodce je 4,8 km/h.

12 JEDNOTKY PRŮMĚRNÉ RYCHLOSTI Je-li rychlost (v) uvedena v a) m/s, potom pro dráhu (s) je používána jednotka metr [m], dráhu (s) je používána jednotka metr [m], čas (t) je používána jednotka sekunda [s], čas (t) je používána jednotka sekunda [s], b) km/h, potom pro dráhu (s) je používána jednotka kilometr [km], dráhu (s) je používána jednotka kilometr [km], čas (t) je používána jednotka hodina [h]. čas (t) je používána jednotka hodina [h].

13 ÚLOHY 2)Cyklista urazil vzdálenost Karviná – Český Těšín (cca 15 km) za 45 minut. Jakou průměrnou rychlostí cyklista jel? než napíšete vzorec, převeďte jednotky Průměrná rychlost cyklisty je 20 km/h.

14 ÚLOHY 3)Nákladní vlak urazil vzdálenost 15 km mezi dvěma stanicemi za půl hodiny. Vypočtěte průměrnou rychlost vlaku.  30 km/h 4)Vyjádřete rychlosti 36 km/h; 90 km/h; 1,5 km/s v jednotkách soustavy SI (tzn. užijte jednotky: m/s).  10 m/s; 25 m/s; 1 500 m/s

15 ÚLOHY 5)Automobil urazil za první dvě sekundy pohybu dráhu 10 m, za následující čtyři sekundy dráhu 80 m. Vypočtěte průměrnou rychlost automobilu a) v prvních dvou sekundách pohybu, b) v následujících čtyřech sekundách, c) v prvních šesti sekundách pohybu  a) 5 m/s; b) 20 m/s; 15 m/s

16 ÚLOHY 6)Automobil jede hodinu po dálnici rychlostí 100 km/h, pak půl hodiny po silnici rychlostí 60 km/h a další půl hodiny v terénu rychlostí 20 km/h. Jakou celkovou dráhu urazil? Jaká je průměrná rychlost automobilu?  140 km; 70 km/h


Stáhnout ppt "2 MECHANIKA 2.1 Kinematika  popisuje pohyb. 1 Základní pojmy Hmotný bod Hmotný bod Vztažná soustava těles Vztažná soustava těles Trajektorie a dráha."

Podobné prezentace


Reklamy Google