Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pohyb Klid a pohyb tělesa Křivočarý a přímočarý pohyb Dráha Posuvný a otáčivý pohyb Rovnoměrný a nerovnoměrný pohyb.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pohyb Klid a pohyb tělesa Křivočarý a přímočarý pohyb Dráha Posuvný a otáčivý pohyb Rovnoměrný a nerovnoměrný pohyb."— Transkript prezentace:

1 Pohyb Klid a pohyb tělesa Křivočarý a přímočarý pohyb Dráha Posuvný a otáčivý pohyb Rovnoměrný a nerovnoměrný pohyb

2 Klid a pohyb tělesa Mám pravdu, jestliže řeknu, že se pohybuji, když stojím na místě? pohyb nebo klid tělesa se porovnává vůči jinému tělesu – změna vzájemné polohy stojím na místě –P–Pohybuji se? –P–Pohybuji se vzhledem k oknu učebny fyziky naší školy? nelze rozhodnout NE, neměníme naši vzájemnou polohu ani vzdálenost.

3 Klid a pohyb tělesa pořád stojím na místě – Pohybuji se vzhledem k autu právě jedoucím po silnici pod školou? – Pohybuji se vzhledem k paní ředitelce naší školy? – Pohybuji se vůči auto stojícím právě na červenou? – Pohybuji se vůči Slunci? ANO, měníme naši vzájemnou polohu i vzdálenost. Nelze rozhodnout. Nevíme, zda sedí/stojí nebo chodí. NE, neměníme naši vzájemnou polohu ani vzdálenost. ANO. Země obíhá kolem Slunce a tedy i já. Měníme se Sluncem naši vzájemnou polohu i vzdálenost.

4 Klid a pohyb tělesa - zápis Těleso se pohybuje, mění-li svoji polohu vzhledem k jinému tělesu. Rozhodnout o pohybu nebo klidu tělesa je možné jen tehdy, uvedeme-li, vzhledem k jakému tělesu pohyb vztahujeme. Těleso může být k jednomu tělesu v pohybu a k jinému v klidu.

5 Trajektorie a dráha pohybu tělesa čára, kterou opisuje těleso při pohybu trajektorie přímočarého pohybu trajektorie křivočarého pohybu s – dráha (délka trajektorie)

6 Trajektorie pohybu tělesa - zápis Čára, kterou těleso opisuje při svém pohybu, se nazývá trajektorie pohybu tělesa. Podle tvaru trajektorie rozlišujeme pohyb křivočarý a přímočarý. – Trajektorie přímočarého pohybu má tvar přímky. – Trajektorie křivočarého pohybu má tvar křivky (opak k přímce).

7 Dráha pohybu tělesa - zápis Délku trajektorie opsanou tělesem za určitý čas nazýváme dráha tělesa. fyzikální veličina značíme malým písmenem s jednotkami dráhy jsou délkové jednotky – základní jednotka - metr (m) – násobná jednotka – kilometr (km) – dílčí jednotky – decimetr (dm), centimetr (cm), milimetr (mm) a další menší

8 Posuvný pohyb tělesa všechny body tělesa se pohybují po trajektorii stejného tvaru a stejné dráze A B C D A‘ B‘ C‘ D‘ s s s s

9 Otáčivý pohyb tělesa A B D C A‘ B‘ D‘ C‘ O s s s s

10 Posuvný a otáčivý pohyb tělesa - zápis Posuvný pohyb tělesa nastává tehdy, jestliže se všechny body tělesa pohybují po trajektoriích stejného tvaru a stejně velké dráze. Otáčivý pohyb tělesa nastává tehdy, když se těleso otáčí kolem pevné osy. Trajektorie všech bodů tělesa mají tvary části kružnic (stejný tvar), ale různě velké dráhy.

11 Rovnoměrný pohyb tělesa 20 m 8 s 20 m 8 s 20 m 8 s

12 Nerovnoměrný pohyb tělesa 18 m 8 s 20 m 8 s 5 m 8 s

13 Rovnoměrný a nerovnoměrný pohyb tělesa - zápis Urazí-li těleso vždy za stejné časy stejné dráhy, koná rovnoměrný pohyb. Urazí-li těleso vždy za stejné časy různé dráhy, koná nerovnoměrný pohyb.

14 Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Vzdělávací obor:Fyzika Tematický okruh:Pohyb těles Téma:Pohyb a klid těles, druhy pohybu těles Anotace:Prezentace vysvětluje základní pojmy v oblasti pohybu těles – klid a pohyb těles, trajektorie a dráha těles, křivočarý a přímočarý, posuvný a otáčivý a rovnoměrný a nerovnoměrný pohyb těles. Očekávaný výstup:Rozliší zda je těleso v klidu nebo v pohybu vůči jinému tělesu. Určuje druh pohybu vykonávaný tělesem. Druh učebního materiálu:Prezentace Autor:Ing. Pavel Broža Jazyk:Čeština Cílová skupina:Žák Stupeň a typ vzdělání:Základní vzdělávání – druhý stupeň Ročník:7. Datum vytvoření:4. 2. 2012


Stáhnout ppt "Pohyb Klid a pohyb tělesa Křivočarý a přímočarý pohyb Dráha Posuvný a otáčivý pohyb Rovnoměrný a nerovnoměrný pohyb."

Podobné prezentace


Reklamy Google