Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KLID a POHYB TĚLESA. ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana FYZIKA – 7. ročník P5 Vypracoval: Mgr. Pavel Kerner.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KLID a POHYB TĚLESA. ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana FYZIKA – 7. ročník P5 Vypracoval: Mgr. Pavel Kerner."— Transkript prezentace:

1 KLID a POHYB TĚLESA. ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana FYZIKA – 7. ročník P5 Vypracoval: Mgr. Pavel Kerner

2 Tělesa v pohybu a klidu. Těleso je v pohybu, jestliže mění svou polohu vzhledem k jinému tělesu. Těleso je v klidu, jestliže nemění svou polohu vzhledem k jinému tělesu. O tom, zda je těleso v klidu nebo v pohybu, můžeme rozhodnout pouze vzhledem k jiným tělesům. Těleso v pohybu - jedoucí motocykl je v pohybu vůči vozovce Těleso v klidu -auto stojící na parkovišti je v klidu vůči vozovce

3 Najdi na obrázku tělesa v pohybu a v klidu.( vždy uveď vzhledem k čemu )

4 Těleso může být v pohybu vzhledem k jednomu tělesu a zároveň v klidu vzhledem k jinému tělesu. Tělesa vůči sobě v klidu Tělesa vůči sobě v pohybu Jezdec na motorce: v klidu vůči motorce zároveň v pohybu vůči vozovce

5 Klid těles je pouze zdánlivý ( relativní ). Vše je v pohybu. Např.: Dům je v klidu vůči zemi, ale se Zemí se pohybuje, protože -Země obíhá kole Slunce a otáčí se. Vesmír se rozpíná. -Všechna tělesa jsou z částic, které jsou také v neustálém pohybu. Množina bodů, kterými těleso při pohybu prochází = trajektorie (Někdy může být vidět)

6 Délka trajektorie je dráha tělesa. Dráha tělesa je fyzikální veličina – značka s - jednotky m, km …. s = 15 km trajektorie dráha http://www.ceskatelevize.cz/porady/10319921345-rande-s-fyzikou/211563230150001-pohyb-a-rychlost/video/http://www.ceskatelevize.cz/porady/10319921345-rande-s-fyzikou/211563230150001-pohyb-a-rychlost/video/ - 12 min.


Stáhnout ppt "KLID a POHYB TĚLESA. ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana FYZIKA – 7. ročník P5 Vypracoval: Mgr. Pavel Kerner."

Podobné prezentace


Reklamy Google