Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PaedDr. Jozef Beňuška PRÁCE VYKONANÁ PŘI ZVEDÁNÍ TĚLESA POUŽITÍM PEVNÉ KLADKY anebo Co je pro nás výhodnější a co ne.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PaedDr. Jozef Beňuška PRÁCE VYKONANÁ PŘI ZVEDÁNÍ TĚLESA POUŽITÍM PEVNÉ KLADKY anebo Co je pro nás výhodnější a co ne."— Transkript prezentace:

1 PaedDr. Jozef Beňuška jbenuska@nextra.sk PRÁCE VYKONANÁ PŘI ZVEDÁNÍ TĚLESA POUŽITÍM PEVNÉ KLADKY anebo Co je pro nás výhodnější a co ne

2 Pevná kladka Kladka je v rovnovážné poloze v klidu, působí-li na obou koncích působí stejně velké síly F 1 =F 2.

3 Sila F 2 může mít různé směry, její velikost se nezmění. Pevná kladka

4 Síla F 2 může mít různé směry, její velikost se nezmění.

5 Rovnoměrné zvedání závaží Při rovnoměrném zvedání závaží působíme na závaží stálou silou F, která je v rovnováze se silou F G.

6 Rovnoměrné zvedání závaží pevnou kladkou Při rovnoměrném zvedání závaží působíme na závaží stálou silou F, která je v rovnováze se silou F G.

7 Rovnoměrné zvedání závaží pevnou kladkou Zvedáme těleso pomocí pevné kladky po určité dráze, vykonáme stejně velkou práci, jako by jsme vykonaly při jeho zvednutí do stejné výšky bez použití kladky.

8 Rovnoměrné zvedání závaží pevnou kladkou Výhodnější při použití pevné kladky je, že prostřednictvím lana a kladky působíme silou směrem dolů.

9 Kbelík s vodou hmotnosti 10 kg zvedneme pomocí pevné kladky ve svislém směru rovnoměrným pohybem po dráze 8 m. Jakou velkou práci vykonáme? Řešte úlohu W = 800 J


Stáhnout ppt "PaedDr. Jozef Beňuška PRÁCE VYKONANÁ PŘI ZVEDÁNÍ TĚLESA POUŽITÍM PEVNÉ KLADKY anebo Co je pro nás výhodnější a co ne."

Podobné prezentace


Reklamy Google