Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PaedDr. Jozef Beňuška ZÁKLADNÍ POZNATKY O ATOMECH aneb O historii poznatků o stavbě atomu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PaedDr. Jozef Beňuška ZÁKLADNÍ POZNATKY O ATOMECH aneb O historii poznatků o stavbě atomu."— Transkript prezentace:

1 PaedDr. Jozef Beňuška jbenuska@nextra.sk ZÁKLADNÍ POZNATKY O ATOMECH aneb O historii poznatků o stavbě atomu

2 Koncem 19. století objevil anglický fyzik Joseph John Thomson elektron. Náboj elektronu je záporný, jeho velikost je e. Hmotnost elektronu je asi 1840krát menší než hmotnost atomu vodíku.

3 Thomsonův model atomu Atom s protonovým číslem Z v periodické tabulce obsahuje Z elektronů. Q - – celkový náboj elektronů Q + – celkový kladný náboj Kladný náboj atomu a téměř celá hmotnost atomu jsou přibližně rovnoměrně rozděleny v celém objemu atomu. pudinkový model

4 V roce 1911 objevil atomové jádro německý fyzik Ernest Rutherford. Z údajů o rozptylu  -částic na atomech zlata usoudil, že celý kladný náboj atomu a téměř celá jeho hmotnost jsou soustředěny v atomovém jádru. detektor  -částic

5 Většina  -částic prošla zlatou fólií beze změny směru. Některé se však značně odchýlily a byly zjištěny také částice, které se vracely zpět. atom Au V roce 1911 objevil atomové jádro německý fyzik Ernest Rutherford.

6  – částice má kladný náboj, je 7360-krát těžší než elekt- ron. Elektrony pohyb  -částice neovlivňují. Odchylku od původního směru způsobuje vzájemné pů- sobení  -částice a kladného náboje atomu zlata. atom Au V roce 1911 objevil atomové jádro německý fyzik Ernest Rutherford.

7 Při spojitě rozloženém kladném náboji (podle Thoms- nova modelu) výpočtem určené odchylky od původního směru měly být maximálně  m = 1 o až 2 o. Výslednice sil působících z různých částí atomu je malá. atom Au + + + + + + + + + + + + V roce 1911 objevil atomové jádro německý fyzik Ernest Rutherford.

8 Velké odchylky bylo možné vysvětlit pouze tím, že celý kladný náboj a téměř celá hmotnost jsou soustředěny v malém jádru ve středu atomu. + + + + + + + + + + + + V roce 1911 objevil atomové jádro německý fyzik Ernest Rutherford.

9 Na  -částici působí velká elektrostatická síla mezi ce- lým kladným nábojem jádra a nábojem  -částice. Tato síla může způsobit velké odchylky. V roce 1911 objevil atomové jádro německý fyzik Ernest Rutherford.

10 Rutherfordův model atomu Atom má jádro, jehož průměr je řádově 10 -15 m. V jádře je soustředěna prakticky celá hmotnost atomu. Elektrony vytvářejí kolem jádra elektronový obal, jehož průměr je řádově 10 -10 m a určuje celkový rozměr atomu. Elektrický náboj elektronů v obalu kompenzuje elektrický náboj jádra a atom je elektricky neutrální.


Stáhnout ppt "PaedDr. Jozef Beňuška ZÁKLADNÍ POZNATKY O ATOMECH aneb O historii poznatků o stavbě atomu."

Podobné prezentace


Reklamy Google