Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Stavba atomu Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Lenka Půčková. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Stavba atomu Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Lenka Půčková. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky."— Transkript prezentace:

1 Stavba atomu Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Lenka Půčková. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky do výuky dle ŠVP na ZŠ Slavkov u Brna, Tyršova 977.

2 Částice Všechny látky jsou složeny z částic (například z atomů, molekul, …) Atom Základní stavební jednotka látek Atomy jsou různě velké a různě složité podle jejich stavby a obsahu mikročástic uvnitř atomu

3 Stavba atomu Atom se skládá z jádra a obalu Jádro atomu (kladné) Elektronový obal (záporný)

4 Jádro atomu tvoří: Protony (kladné p + ) Neutrony (bez náboje n 0 ) Protony a neutrony drží pohromadě jaderné síly. Jádro je asi 100 000 krát menší než celý atom

5 Obal atomu: Elektronový obal je tvořen prázdným prostorem, ve kterém se pohybují záporně nabité elektrony (e - ) - - - - - - Elektrony jsou v obalu ve vrstvách Vrstev může být 1 až 7 Poslední vrstva obsazená elektrony se nazývá valenční (vnější) a je nejvýznamnější, protože je na povrchu atomu.

6 Atom je navenek neutrální Není ani kladný ani záporný. Obsahuje stejný počet protonů (p + ) a elektronů (e - ) - - - - - - Atom uhlíku má 6 protonů (kladných částic) v jádře. Má také 6 elektronů (záporných částic) v obalu. 6p + Příklad:

7 Zdroje : Obrázek je vytvořen a upraven autorkou přímo v programu


Stáhnout ppt "Stavba atomu Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Lenka Půčková. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky."

Podobné prezentace


Reklamy Google