Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prvky Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Lenka Půčková. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Prvky Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Lenka Půčková. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky."— Transkript prezentace:

1 Prvky Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Lenka Půčková. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky do výuky dle ŠVP na ZŠ Slavkov u Brna, Tyršova 977.

2 L ÁTKY JSOU : Prvky Sloučeniny Směsi (více látek pohromadě)

3 P RVEK Je chemická látka obsahující pouze atomy o stejném protonovém čísle Protonové číslo Z udává, kolik protonů je v jednom atomu 8O8O značka kyslíku protonové číslo Příklad:

4 N ÁZVY A ZNAČKY Každý prvek má svoji značku a název (například Fe – železo) Všechny prvky jsou uspořádány v periodické soustavě prvků (PSP) Periodický zákon: Vlastnosti prvků a jejich sloučenin se periodicky opakují v závislosti na protonovém čísle jejich atomů.

5 P ERIODICKÁ SOUSTAVA PRVKŮ Prvky jsou uspořádány do: Period – vodorovných řad označených 1 až 7. Číslo periody označuje počet elektronových vrstev v obalu Skupin – svislých sloupců. Číslo hlavní skupiny označuje počet elektronů ve valenční vrstvě

6 V LASTNOSTI Vlastnosti prvku v jedné skupině jsou velmi podobné, protože mají stejný počet elektronů ve valenční vrstvě („na povrchu atomu“). Příklad: Na – sodík K – draslík Oba prvky jsou v první skupině (jeden elektron ve valenční vrstvě) a mají velmi podobné vlastnosti.

7 P ERIODICKÁ SOUSTAVA - TABULKA Obr.1

8 Zdroje : Obr. 1. : pertabul[ cit. 2011-07-10]. Dostupný pod licencí Creativ commons na adrese http://lide.uhk.cz/pdf/student/psopatp1/Chemie/pertabul.jpg


Stáhnout ppt "Prvky Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Lenka Půčková. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky."

Podobné prezentace


Reklamy Google