Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_52_INOVACE_02/1/7_Chemie Chemické prvky a periodická soustava Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_52_INOVACE_02/1/7_Chemie Chemické prvky a periodická soustava Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA:"— Transkript prezentace:

1 VY_52_INOVACE_02/1/7_Chemie Chemické prvky a periodická soustava Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních vědAnotace Žáci by měli na příkladech odvozování značek prvků rozvíjet pamětní schopnosti a logické myšlení. Pochopit pojem chemický prvek.Uvědomit si souvislosti mezi pojmy atom, prvek, protonové číslo, uspořádání prvků v PSP. Vhodné pro žáky 8. ročníků.Vypracoval Mgr. Bohdan Hladký Oblast Člověk a příroda

2 Úvod Látky, které nás obklopují se skládají z různých atomů. Látky, které nás obklopují se skládají z různých atomů. Bylo pojmenováno zatím 110 druhů atomů, které se liší počtem protonů. Bylo pojmenováno zatím 110 druhů atomů, které se liší počtem protonů. S těmito látkami se seznámíme a zavedeme si pro ně někdy už používaný název. S těmito látkami se seznámíme a zavedeme si pro ně někdy už používaný název.

3 Chemický prvek Chemický prvek je látka složená z atomů, které mají stejné protonové číslo. (například v chemickém prvku kyslíku jsou pouze atomy, které mají 8 protonů) Chemický prvek je látka složená z atomů, které mají stejné protonové číslo. (například v chemickém prvku kyslíku jsou pouze atomy, které mají 8 protonů) Každý prvek je jednoznačně určen: Každý prvek je jednoznačně určen: Značkou Značkou Názvem (českým a mezinárodním) Názvem (českým a mezinárodním) Protonovým číslem Protonovým číslem Značky prvků jsou odvozeny z mezinárodních názvů chemických prvků. Značky prvků jsou odvozeny z mezinárodních názvů chemických prvků. Značky prvků se skládají buď z jednoho nebo dvou písmen. Zásadně platí, že první písmeno značky se píše velkým písmenem a druhé písmeno je malé. Například N, Na, H, Hg, C, Co,I,... Značky prvků se skládají buď z jednoho nebo dvou písmen. Zásadně platí, že první písmeno značky se píše velkým písmenem a druhé písmeno je malé. Například N, Na, H, Hg, C, Co,I,... 6 C Uhlík Carboneum Český název Latinský název Chemická značka Protonové číslo

4 Chemický prvek Mezinárodní názvy prvků jsou jednotné na celém světě, a jsou pojmenovány: Mezinárodní názvy prvků jsou jednotné na celém světě, a jsou pojmenovány: podle vlastnosti prvků podle vlastnosti prvků Například fosfor (latinsky phosphoros = světlonoš), chlor (latinsky chloros = žlutozelený),...,... Například fosfor (latinsky phosphoros = světlonoš), chlor (latinsky chloros = žlutozelený),...,... podle výskytu ve sloučeninách podle výskytu ve sloučeninách vodík (latinsky hydrogenium - obsažen ve vodě) vodík (latinsky hydrogenium - obsažen ve vodě) podle místa objevu prvku podle místa objevu prvku polonium, germanium, europium… polonium, germanium, europium… podle jména objevitele (curium), nebo na počest význačného člověka (einsteinium) podle jména objevitele (curium), nebo na počest význačného člověka (einsteinium)

5 Periodická soustava prvků Prvky jsou uspořádány v PSP. Prvky jsou uspořádány v PSP. Vodorovné řady (PERIODY) – číslo periody (1-7) označuje počet elektronových vrstev. Vodorovné řady (PERIODY) – číslo periody (1-7) označuje počet elektronových vrstev. Elektrony se pohybují kolem jádra v různých vzdálenostech od jádra-tzv.elektronové vrstvy. Elektrony se pohybují kolem jádra v různých vzdálenostech od jádra-tzv.elektronové vrstvy. Elektrony nejblíže od jádra mají nejmenší energii. Elektrony nejblíže od jádra mají nejmenší energii. Svislé řady (SKUPINY) – číslo skupiny označuje počet elektronů v poslední vrstvě. Svislé řady (SKUPINY) – číslo skupiny označuje počet elektronů v poslední vrstvě. Elektrony v nejvzdálenější vrstvě od jádra mají energii největší. Ta se nazývá valenční vrstva. Elektrony v této vrstvě jsou valenční elektrony. Elektrony v nejvzdálenější vrstvě od jádra mají energii největší. Ta se nazývá valenční vrstva. Elektrony v této vrstvě jsou valenční elektrony.

6 Odkazy [cit. 2011-03-15]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: [cit. 2011-03-15]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/13/Atoomradius.p ng?uselang=sk Použitá literatura: BENEŠ, P., PUMPR, V., BANÝR, J. Základy chemie. 3. vyd. Praha : Fortuna, 2000. BENEŠ, P., PUMPR, V., BANÝR, J. Základy chemie. 3. vyd. Praha : Fortuna, 2000. ISBN 8071687200. ŠKODA, J., DOULÍK, P. Chemie 8 pro ZŠ a VG UČ. 1. vyd. Plzeň : Fraus, 2006. ŠKODA, J., DOULÍK, P. Chemie 8 pro ZŠ a VG UČ. 1. vyd. Plzeň : Fraus, 2006. ISBN 8072384422.


Stáhnout ppt "VY_52_INOVACE_02/1/7_Chemie Chemické prvky a periodická soustava Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA:"

Podobné prezentace


Reklamy Google