Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_52_INOVACE_02/1/23_Chemie HALOGENY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_52_INOVACE_02/1/23_Chemie HALOGENY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění."— Transkript prezentace:

1 VY_52_INOVACE_02/1/23_Chemie HALOGENY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních vědAnotace Žák aplikuje obecné poznatky o skupinách PSP na halogeny, vyvozuje některé vlastnosti. Žák získá informace o bezpečné práci s těmito látkami v domácnosti, výskytu, vlastnostech a využití těchto prvků. Vhodné pro žáky 8. ročníku. Vypracoval Mgr. Bohdan Hladký Oblast Člověk a příroda

2 Úvod Ráno na frontě 22. dubna 1915. Nikdo z anglických a francouzských vojáků severovýchodně od belgického městečka Ypres netuší, že jen minuty je dělí od dramatu, na které ti, kdo ho přežijí, nezapomenou do smrti. Německé velení se konečně dočkalo severovýchodního větru a nejstarší ze známých halogenů, chlor, mohl podruhé vstoupit do dějin. Poprvé tak učinil svým objevem. Ze 6 000 kovových balonů bylo vypuštěno 180 tun chloru a obrovské mračno se pomalu pohybovalo k nepřátelským zákopům. Angličané a Francouzi čekali dělostřelbu, protiútoky, ale ne plyn. Před ním nebylo úkrytu. Výsledek známe – 15 000 postižených, z toho 5 000 mrtvých. Z těch, kteří přežili, byli mnozí nadosmrti invalidní. Ráno na frontě 22. dubna 1915. Nikdo z anglických a francouzských vojáků severovýchodně od belgického městečka Ypres netuší, že jen minuty je dělí od dramatu, na které ti, kdo ho přežijí, nezapomenou do smrti. Německé velení se konečně dočkalo severovýchodního větru a nejstarší ze známých halogenů, chlor, mohl podruhé vstoupit do dějin. Poprvé tak učinil svým objevem. Ze 6 000 kovových balonů bylo vypuštěno 180 tun chloru a obrovské mračno se pomalu pohybovalo k nepřátelským zákopům. Angličané a Francouzi čekali dělostřelbu, protiútoky, ale ne plyn. Před ním nebylo úkrytu. Výsledek známe – 15 000 postižených, z toho 5 000 mrtvých. Z těch, kteří přežili, byli mnozí nadosmrti invalidní.

3 Chlor tak vešel do světových dějin tím nejchmurnějším způsobem. Ostatní halogeny se s ním v tomto směru rovnat nemohou, i když nejednou měly na svědomí alespoň zdraví badatelů. Na druhé straně však právě halogeny jsou součástí sloučenin, bez nichž se člověk prostě neobejde.

4 Halogeny a jejich vlastnosti chemické prvky VIIA skupiny F, Cl, Br, I, (At) chemické prvky VIIA skupiny F, Cl, Br, I, (At) společné vlastnosti: společné vlastnosti: VIIA skupina VIIA skupina 7 valenčních elektronů 7 valenčních elektronů největší elektronegativita největší elektronegativita velká schopnost se slučovat velká schopnost se slučovat vyskytují se v dvouatomových molekulách F 2, Cl 2,... vyskytují se v dvouatomových molekulách F 2, Cl 2,... vyznačují se zápachem vyznačují se zápachem jsou zdraví škodlivé jsou zdraví škodlivé

5 HALOGENY

6 VÝSKYT HALOGNŮ nevyskytují se volné, pouze ve sloučeninách nevyskytují se volné, pouze ve sloučeninách v těle člověka: v těle člověka: F – zubní sklovina, minerální část kostí F – zubní sklovina, minerální část kostí Cl – v žaludeční šťávě Cl – v žaludeční šťávě I – ve štítné žláze I – ve štítné žláze

7 VLASTNOSTI HALOGENŮ fluor (žlutozelený plyn, rozpustný ve vodě) fluor (žlutozelený plyn, rozpustný ve vodě) chlor (žlutozelený plyn, jedovatý, dusivý, těžší než vzduch) chlor (žlutozelený plyn, jedovatý, dusivý, těžší než vzduch) brom (červenohnědá kapalina, leptá pokožku, páry jsou jedovaté) brom (červenohnědá kapalina, leptá pokožku, páry jsou jedovaté) jod (pevná látka, tvoří šedočerné šupinky, sublimuje) jod (pevná látka, tvoří šedočerné šupinky, sublimuje)

8 VYUŽITÍ HALOGENŮ fluor – obsažen v zubních pastách – zvyšuje odolnost zubní skloviny fluor – obsažen v zubních pastách – zvyšuje odolnost zubní skloviny chlor chlor dezinfekční a odbarvovací účinky (SAVO – bezpečnost při práci!) dezinfekční a odbarvovací účinky (SAVO – bezpečnost při práci!) ničí bakterie a choroboplodné zárodky (dezinfekce pitné vody) ničí bakterie a choroboplodné zárodky (dezinfekce pitné vody) dopravuje se v ocelových lahvích označených žlutým pruhem dopravuje se v ocelových lahvích označených žlutým pruhem brom – léčiva (BROMHEXIN,..) brom – léčiva (BROMHEXIN,..) jod – k dezinfekci ran (jodová tinktura) jod – k dezinfekci ran (jodová tinktura)

9 Odkazy [cit. 2011-03-27]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: [cit. 2011-03-27]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_017_Chlorine.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_009_Fluorine.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_035_Bromine.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bromine_vial_in_acrylic_cube.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electron_shell_053_Iodine.svg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Iodine-evaporating.jpg Použitá literatura: BENEŠ, P., PUMPR, V., BANÝR, J. Základy chemie. 3. vyd. Praha : Fortuna, 2000. BENEŠ, P., PUMPR, V., BANÝR, J. Základy chemie. 3. vyd. Praha : Fortuna, 2000. ISBN 8071687200. ŠKODA, J., DOULÍK, P. Chemie 8 pro ZŠ a VG UČ. 1. vyd. Plzeň : Fraus, 2006. ŠKODA, J., DOULÍK, P. Chemie 8 pro ZŠ a VG UČ. 1. vyd. Plzeň : Fraus, 2006. ISBN 8072384422.


Stáhnout ppt "VY_52_INOVACE_02/1/23_Chemie HALOGENY Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění."

Podobné prezentace


Reklamy Google