Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_52_INOVACE_02/1/34_Chemie OXIDY UHLÍKU Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_52_INOVACE_02/1/34_Chemie OXIDY UHLÍKU Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění."— Transkript prezentace:

1 VY_52_INOVACE_02/1/34_Chemie OXIDY UHLÍKU Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních vědAnotace Cílem prezentace je seznámit žáky s některými vlastnostmi oxidů uhlíku a aplikovat jejich vlastnosti v praxi, seznámit je s ekologickými problémy související s těmito oxidy a využívání oxidů v praxi. Vhodné pro žáky 8. ročníku. Vypracoval Mgr. Bohdan Hladký Oblast Člověk a příroda

2 Úvod Z prvního setkání se sloučeninami, které se dříve nazývaly „kysličníky“a dnes je nazýváme oxidy víme, že vytváří nejčastěji dvouprvkové sloučeniny kyslíku s jinými prvky. Reakci, kterou pak oxidy často vznikají jako slučování nebo také hoření prvků s kyslíkem. Prvek kyslík, který je v každém oxidu, vystupuje jako anion oxidový O -II, tzn., že jeho oxidační číslo je –II. Protože kyslík vytváří oxidy téměř se všemi prvky existuje řada velice známých a důležitých oxidů se kterými se seznámíme. Z prvního setkání se sloučeninami, které se dříve nazývaly „kysličníky“a dnes je nazýváme oxidy víme, že vytváří nejčastěji dvouprvkové sloučeniny kyslíku s jinými prvky. Reakci, kterou pak oxidy často vznikají jako slučování nebo také hoření prvků s kyslíkem. Prvek kyslík, který je v každém oxidu, vystupuje jako anion oxidový O -II, tzn., že jeho oxidační číslo je –II. Protože kyslík vytváří oxidy téměř se všemi prvky existuje řada velice známých a důležitých oxidů se kterými se seznámíme.

3 bezbarvý, nehořlavý plyn bezbarvý, nehořlavý plyn jeho hustota je vyšší než hustota vzduchu jeho hustota je vyšší než hustota vzduchu částečně se rozpouští ve vodě částečně se rozpouští ve vodě plyn který vydechujeme, vzniká dokonalým spalováním paliv (uhlí, plynu,...), při kvašení plyn který vydechujeme, vzniká dokonalým spalováním paliv (uhlí, plynu,...), při kvašení důležitý reaktant při fotosyntéze (zelené rostliny ho spotřebovávají) důležitý reaktant při fotosyntéze (zelené rostliny ho spotřebovávají) CO 2 – oxid uhličitý Vlastnosti:

4 CO 2 – oxid uhličitý Užití: bezbarvý, nehořlavý plyn bezbarvý, nehořlavý plyn jeho hustota je vyšší než hustota vzduchu jeho hustota je vyšší než hustota vzduchu částečně se rozpouští ve vodě částečně se rozpouští ve vodě plyn který vydechujeme, vzniká dokonalým spalováním paliv (uhlí, plynu,...), při kvašení plyn který vydechujeme, vzniká dokonalým spalováním paliv (uhlí, plynu,...), při kvašení důležitý reaktant při fotosyntéze (zelené rostliny ho spotřebovávají) důležitý reaktant při fotosyntéze (zelené rostliny ho spotřebovávají)

5 CO – oxid uhelnatý Vlastnosti: bezbarvý, jedovatý plyn ( při vdechování se váže na hemoglobin a zabraňuje přenosu kyslíku) bezbarvý, jedovatý plyn ( při vdechování se váže na hemoglobin a zabraňuje přenosu kyslíku) vzniká spalováním uhlíku za nedostatečného přístupu vzduchu nebo za vysokých teplot vzniká spalováním uhlíku za nedostatečného přístupu vzduchu nebo za vysokých teplot je součástí výfukových plynů a přispívá ke znečišťování životního prostředí je součástí výfukových plynů a přispívá ke znečišťování životního prostředí Užití: je složkou paliv vyráběných z uhlí (svítiplynu, vodního plynu nebo generátorového plynu).

6 Ekologie a oxidy uhlíku: „skleníkový efekt“(CO 2 ) „skleníkový efekt“(CO 2 )

7 Ekologie a oxidy uhlíku: výfukové plyny, cigaretový kouř (CO)

8 Odkazy [cit. 2011-04-24]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: [cit. 2011-04-24]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soda_bubbles_macro.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schema_sklenikovy_efekt.gif http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Some_Kills.jpg?uselang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Up_In_$moke.jpg?uselang=cs Použitá literatura: BENEŠ, P., PUMPR, V., BANÝR, J. Základy chemie. 3. vyd. Praha : Fortuna, 2000. BENEŠ, P., PUMPR, V., BANÝR, J. Základy chemie. 3. vyd. Praha : Fortuna, 2000. ISBN 8071687200. ŠKODA, J., DOULÍK, P. Chemie 8 pro ZŠ a VG UČ. 1. vyd. Plzeň : Fraus, 2006. ŠKODA, J., DOULÍK, P. Chemie 8 pro ZŠ a VG UČ. 1. vyd. Plzeň : Fraus, 2006. ISBN 8072384422.


Stáhnout ppt "VY_52_INOVACE_02/1/34_Chemie OXIDY UHLÍKU Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Bohdan Hladký ŠABLONA: V/2 – Inovace a zkvalitnění."

Podobné prezentace


Reklamy Google