Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana CZ.1.07/1.1.10/01.0063

2 Opak.6.roč.: Atom, Elektrování těles Fyzika 6. ročník Mgr. Miroslav Vašica

3 Samostatně napište: 1/Co je to atom? Nakreslete model atomu. 2/ Jaké druhy náboje rozlišujeme a jak na sebe vzájemně působí?/ Jaké druhy náboje rozlišujeme a jak na sebe vzájemně působí? 3/ Popiš složení atomu. 4/Kdy a jak dochází k elektrování těles? 5/ Popiš kladný a záporný iont.

4 Atom nejmenší stavební částice látky Skládá se z: jádra a obalu

5 Model atomu Helia + - + - Atomový obal Jádro atomu + - Atom jádro obal Neutron Proton Elektron N Neutron - nemá P Proton - kladný E Elektron - záporný Náboje jednotlivých částic

6 Vzájemné působení částic + - - + - + Dva nesouhlasné náboje se přitahují. Dva souhlasné náboje se odpuzují.

7 Složení atomu skládá z atomového jádra a obalu jádro obsahuje protony a neutrony v obalu atomu obíhají elektrony a tvoří elektronový obal atomu Počet elektronů v obalu atomu je stejný jako počet protonů v jádře atomu = atom je elektricky neutrální. Atomy různých chemických prvků se liší různým počtem protonů.

8 Proces elektrování těles -při vzájemném dotyku(např. tření) dochází k přeskočení elektronů + + - + + - - Atom tělesa 1 Atom tělesa 2 Vzájemné tření. - - +

9 Výsledný el. náboj + + - + + - - Atom tělesa 1 (iont)Atom tělesa 2 (iont) - 2 P 1 E 3 P 4 E Výsledný elektrický náboj +- + - ++ - ++ ---- +

10 Kladný iont Odtržením jednoho nebo více elektronů z obalu atomu neutrálního atomu vznikne částice s kladným elektrickým nábojem.

11 Záporný iont Přijetím jednoho nebo více elektronů do obalu atomu neutrálního atomu vznikne částice se záporným elektrickým nábojem.

12 Pamatuj! Atom – nejmenší stavební částice látky, skládá se z jádra(protony, neutrony) a obalu(elektrony) Počet elektronů v obalu atomu je stejný jako počet protonů v jádře atomu = atom je elektricky neutrální. Atomy různých chemických prvků se liší různým počtem protonů.

13 Pamatuj! Proces elektrování těles - při vzájemném dotyku(např. tření) dochází k přeskočení elektronů Kladný iont - odtržením jednoho nebo více elektronů z obalu atomu neutrálního atomu vznikne částice s kladným elektrickým nábojem Záporný iont - Přijetím jednoho nebo více elektronů do obalu atomu neutrálního atomu vznikne částice se záporným elektrickým nábojem.

14 Ukázky: Animované složení atomu

15 Videoukázky Model atomu Atom

16 Zdroje: Výukové materiály pro ZŠ www.google.cz www.seznam.cz www.wikipedie.cz


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google