Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PaedDr. Jozef Beňuška MĚŘENÍ SÍLY. SILOMĚR aneb O roli pružiny při měření síly.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PaedDr. Jozef Beňuška MĚŘENÍ SÍLY. SILOMĚR aneb O roli pružiny při měření síly."— Transkript prezentace:

1 PaedDr. Jozef Beňuška jbenuska@nextra.sk MĚŘENÍ SÍLY. SILOMĚR aneb O roli pružiny při měření síly

2 Na měření síly se používá siloměr. Základní části siloměru: Hlavní částí siloměru je pružina, která se působením měřené síly prodlouží. háček obal pružina stupnice háček

3 Měření síly pružinovým siloměrem m = 0,2 kg Na měření síly se používá siloměr. Měření pružinovým siloměrem se zakládá na přímé úměrnosti prodloužení pružiny a působící (měřené) síly.

4 Měření pružinovým siloměrem F = 1 N F = 2 N Kolikrát větší silou působíme, tolikrát větší je prodloužení pružiny.

5 Měření pružinovým siloměrem Měření pružinovým siloměrem se zakládá na přímé úměrnosti prodloužení pružiny a působící (měřené) síly. F = 1 N F = 2 N

6 1. zdali při nulové síle splývá okraj vnějšího válce siloměru s nulovou čárkou stupnice, Před použitím siloměru k měření síly zjistíme: okraj siloměru nulová čárka stupnice Siloměr je poškozen, pružina je vytahána.

7 2. v jakých jednotkách je stupnice siloměru, Před použitím siloměru k měření síly zjistíme: N Stupnice siloměru je v jednotkách newton.

8 3. jaké velikosti síly odpovídá nejmenší dílek stupnice, Před použitím siloměru k měření síly zjistíme: 1 N Nejmenší dílek stupnice odpovídá 1 N. Odchylka velikosti naměřené síly od její skutečné velikosti se rovná polovině tohoto dílku - 0,5 N.

9 4. jaký je měřicí rozsah siloměru, tj. jakou největší sílu lze siloměrem změřit. Před použitím siloměru k měření síly zjistíme: 10 N Měřicí rozsah siloměru je 10 N.

10 Určete: V jakých jednotkách je stupnice siloměru? Jaké velikosti odpovídá nejmenší dílek stupnice? Jaká je odchylka velikosti měřené síly? Jaký je měřicí rozsah siloměru?

11 Siloměr se používá k měření....... Základní části siloměru jsou: -.................., -................... Měření pružinovým siloměrem je založeno na............................ prodloužení............. a působící síly. Před použitím siloměru k měření síly zjistíme: -......................................................................................, -..............................................................., -.............................................................................., -............................................... síly Zopakujte si háček přímé pružina stupnice obal úměrnosti pružiny zdali při nulové síle splývá okraj válce s nulovou čárkou v jakých jednotkách je stupnice siloměru jaké velikosti síly odpovídá nejmenší dílek stupnice jaký je měřicí rozsah siloměru


Stáhnout ppt "PaedDr. Jozef Beňuška MĚŘENÍ SÍLY. SILOMĚR aneb O roli pružiny při měření síly."

Podobné prezentace


Reklamy Google