Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PaedDr. Jozef Beňuška TLAKOVÁ SÍLA. TLAK aneb Proč mají tanky pásy?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PaedDr. Jozef Beňuška TLAKOVÁ SÍLA. TLAK aneb Proč mají tanky pásy?"— Transkript prezentace:

1 PaedDr. Jozef Beňuška jbenuska@nextra.sk TLAKOVÁ SÍLA. TLAK aneb Proč mají tanky pásy?

2 Závaží je položeno na vodorovné podložce. Tělesa se dotýkají v určité ploše s obsahem S. Tlaková síla je celková síla, kterou působí jedno těleso na druhé kolmo k ploše.

3 Závaží položíme na tenkou desku Položíme-li závaží na tenkou desku, deska se prohne. Tlaková síla může vyvolat také deformační účinky.

4 Na čem závisí deformační účinky tlakové síly? V hlubokém sněhu se chlapec bez lyží zaboří hlouběji. Proč?

5 Vypočítáme podíl velikosti tlakové síly a obsahu plochy, na níž síla působí. m chlapce = 60 kg S bot = 0,04 m 2 S lyží = 0,4 m 2 Stejně velká tlaková síla může vyvolat různé deformační účinky podle toho, jak velký je obsah plochy, na níž působí.

6 Fyzikální veličina tlak, p Podíl velikosti tlakové síly F a obsahu plochy S, na níž síla kolmo působí, se nazývá tlak. Blaise Pascal (1623-1622), francouzský fyzik Jednotkou tlaku je pascal. 1 hPa = 100 Pa 1 kPa = 1 000 Pa 1 MPa = 1 000 000 Pa

7 Umíte vysvětlit, proč tanky mají pásy?

8 Tlaková síla je............. síla, kterou působí jedno těleso na druhé........... k ploše. Tlaková síla může vyvolat.................... účinky............ velká tlaková síla může vyvolat.......... deformač- ní účinky podle toho, jaký velký je.......... plochy, na níž působí. Podíl velikosti................... a......................., na níž síla kolmo působí, se nazývá tlak. Jednotkou tlaku je............. Jeden kilopascal je........ pascalů. celková Zopakujte si deformační kolmo Stejně různé obsah tlakové síly obsahu plochy pascal tisíc


Stáhnout ppt "PaedDr. Jozef Beňuška TLAKOVÁ SÍLA. TLAK aneb Proč mají tanky pásy?"

Podobné prezentace


Reklamy Google