Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mechanická práce Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, Petr Jeřábek. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mechanická práce Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, Petr Jeřábek. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky."— Transkript prezentace:

1 Mechanická práce Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, Petr Jeřábek. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky do výuky dle ŠVP na ZŠ Slavkov u Brna, Tyršova 977.

2 Práce • Ve fyzice má slovo práce zcela přesný význam. • Označujeme jím určitý děj a fyzikální veličinu. • Definice: mechanickou práci konáme, pokud působíme určitou silou na těleso a způsobíme tím jeho posunutí.

3 Podmínky výpočtu • Abychom mohli práci jednoduše vypočítat musíme dodržet dvě podmínky: 1.Síla, působící na těleso musí být stálá a neměnná. 2.Pohyb musí být rovnoměrný přímočarý. • Pokud se těleso na které působíme silou nehýbe, bude výsledek nulový. Znamená to, že se žádná práce nevykonala. • Pokud se těleso pohybuje po jiné než přímé dráze nebo se během pohybu mění, nelze práci jednoduše vypočítat.

4 Výpočet práce • Mechanickou práci můžeme vypočítat jako součin velikosti síly působící na těleso a velikosti dráhy, po které tato síla působí. Značka práce: W Značka dráhy: s Značka síly: F • Jednotka práce je Joul [džaul], značka J. Výpočet mechanické práce W = F. s

5 Příklad Jak velkou práci vykonáme, pokud posuneme skříň po přímé dráze dlouhé 2 metry, silou 60 Newtonů ? Dráha … s = 2 m Síla … F = 60 N Práce … W = ? J _______________________________________ Výpočet dle vzorce: W = F. s W = 60. 2 W = 120 J Odpověď Vykonala se práce o velikosti 120 J.

6 Příklady na procvičení 1.Jak velkou mechanickou práci vykonáme, působíme-li silou 100 N na stojící zeď? 2.Jak velkou mechanickou práci vykoná auto poháněné silou 500 N jedoucí zatáčkou dlouhou 200 metrů? 3.Jak velká se vykoná mechanická práce, když zvedneme židli silou 20 N do výšky 0,5 metru? Odpověď:

7 Příklady na procvičení 1.Jak velkou mechanickou práci vykonáme, působíme-li silou 100 N na stojící zeď? 2.Jak velikou mechanickou práci vykoná auto poháněné silou 500 N, jedoucí zatáčkou dlouhou 200 metrů? 3.Jak velká se vykoná mechanická práce, když zvedneme židli silou 20 N do výšky 0,5 metru? Odpověď: Odpověď: Žádná práce se nekoná!

8 Příklady na procvičení 1.Jak velkou mechanickou práci vykonáme, působíme-li silou 100 N na stojící zeď? 2.Jak velikou mechanickou práci vykoná auto poháněné silou 500 N, jedoucí zatáčkou dlouhou 200 metrů? 3.Jak velká se vykoná mechanická práce, když zvedneme židli silou 20 N do výšky 0,5 metru? Odpověď: Odpověď: Práci nemůžeme jednoduše vypočítat. Odpověď: Žádná práce se nekoná!

9 Příklady na procvičení 1.Jak velkou mechanickou práci vykonáme, působíme-li silou 100 N na stojící zeď? 2.Jak velikou mechanickou práci vykoná auto poháněné silou 500 N, jedoucí zatáčkou dlouhou 200 metrů? 3.Jak velká se vykoná mechanická práce, když zvedneme židli silou 20 N do výšky 0,5 metru? Odpověď: Mechanická práce má velikost 10 J. Odpověď: Práci nemůžeme jednoduše vypočítat. Odpověď: Žádná práce se nekoná!

10 Zdroje • Fyzika pro 9. ročník základní školy, SPN – pedagogické nakladatelství, a.s., Praha 2000 (Str. 13 – 18)


Stáhnout ppt "Mechanická práce Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, Petr Jeřábek. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky."

Podobné prezentace


Reklamy Google