Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Světlo Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petr Jeřábek. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky do výuky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Světlo Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petr Jeřábek. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky do výuky."— Transkript prezentace:

1 Světlo Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petr Jeřábek. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky do výuky dle ŠVP na ZŠ Slavkov u Brna, Tyršova 977.

2  Světlo je elektromagnetické vlnění.  Do skupiny elektromagnetických vln patří například také rádiové, televizní nebo rentgenové vlny.  Pokud se budeme bavit o světle, pak máme na mysli světlo viditelné, zjistitelné okem.  Viditelné světlo se liší od ostatních druhů elektromagnetických vln vlnovou délkou.  Vlnová délka viditelného světla je 400 – 700 nm (nanometrů) Co je to světlo?

3  Světlo se v homogenním (stejnorodém) prostředí šíří přímočaře.  Ve vakuu se pohybuje nejvyšší možnou rychlostí. Tzv. rychlostí světla c = 300 000 km/s.  Světlo se šíří i v některých látkových prostředích. Ty pak nazýváme optická prostředí.  V látkovém prostředí se světlo pohybuje vždy pomaleji než ve vakuu. Vlastnosti světla

4 LátkaRychlost v km/s Vzduch300 000 Led230 000 Voda225 000 Sklo200 000 Diamant125 000 Rychlost šíření světla v daném látkovém prostředí

5  Světlo přenáší energii.  Světlo se může pohltit (zmizí), odrazit nebo zlomit.  Dokážeme světlo složit, ale i rozložit na jednotlivé barvy. Tzv. Světelné spektrum (duha).  Světlo může být vyzařováno, pak mluvíme o zdroji světla (Slunce, plamen, svítící žárovka).  Tam, kam světlo nedopadá vzniká stín.  Můžeme světlo usměrnit (laser). Další vlastnosti světla

6 Zdroj  Fyzika pro 7. ročník základní školy, SPN – pedagogické nakladatelství, a.s., Praha 2000 (Str. 30 – 68)


Stáhnout ppt "Světlo Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petr Jeřábek. Materiál zpracován v rámci projektu Implementace ICT techniky do výuky."

Podobné prezentace


Reklamy Google