Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 1 Světlo - - podstata, lom, odraz Ing. Jaroslav Bernkopf.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 1 Světlo - - podstata, lom, odraz Ing. Jaroslav Bernkopf."— Transkript prezentace:

1 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 1 Světlo - - podstata, lom, odraz Ing. Jaroslav Bernkopf

2 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 2 Podstata světla Vlastnosti světla šíření lom odraz vlnové délky, kmitočty barva Fotometrie svítivost světelný tok měrný světelný výkon osvětlení

3 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 3 Podstata světla Světlo je energie, která má podobu viditelného elektromagnetického záření. Záření je přenos energie v podobě elektromagnetických vln nebo částic - fotonů. Foton je částice, která přenáší elektromagnetické záření. Nemůže být v klidu, může se jen pohybovat, a to jen rychlostí světla. Ze všech elektromagnetických záření je světlo to, co je vidět.

4 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 4 Světlo se v homogenním (stejnorodém) prostředí šíří přímočaře. Ve vakuu se světlo šíří rychlostí 300 000 km/s. V ostatních prostředích (hustších) se šíří pomaleji. Na přechodu mezi různými prostředími (např. mezi vzduchem a sklem) se světlo láme – lom světla odráží – odraz světla

5 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 5 Na přechodu mezi různými prostředími (např. mezi vzduchem a sklem) se světlo láme – lom světla. Při vstupu do hustšího prostředí, např. ze vzduchu do skla, se světlo láme dovnitř, tj. ke kolmici. Vzduch Sklo Světlo se zatáčí do hustšího prostředí.

6 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 6 Světlo od Slunce prochází nejdříve řidší, pak hustší atmosférou. Zatáčí se do hustší atmosféry. Zatáčí se „za roh“. Proto Slunce vidíme ještě chvíli poté, co ve skutečnosti zašlo za obzor. Díky zatočení světla do hustšího vzduchu vidíme „za roh“. Řidší vzduch Hustší vzduch Světlo se zatáčí do hustšího prostředí.

7 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 7 Světlo od hvězdy se zatáčí do hustší atmosféry. Proto hvězdu vidíme výše nad obzorem, než ve skutečnosti je. Řidší vzduch Hustší vzduch

8 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 8 Když se kámen dotkne vody, zatočí se do ní. Do hustšího prostředí. Air Water

9 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 9 Na přechodu mezi různými prostředími (např. mezi vzduchem a sklem) se světlo láme – lom světla. Pustíme-li paprsek obráceně, půjde po stejné dráze. Při vstupu do řidšího prostředí se světlo láme od kolmice. Vzduch Sklo Zase směrem k hustšímu prostředí.

10 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 10 Chci-li z břehu trefit rybu, musím mířit pod ni, nebo nad ni?

11 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 11 Chci-li z břehu trefit rybu, musím mířit pod ni, nebo nad ni?

12 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 12 Chci-li z břehu trefit rybu, musím mířit pod ni, nebo nad ni? Vidím ji výše, než je, musím mířit pod ni.

13 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 13 Co udělá tato čočka s těmi rovnoběžnými paprsky? Spojí je, nebo rozptýlí?

14 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 14 Tady se paprsek zalomí do hustšího. I tady se zalomí k hustšímu prostředí.

15 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 15 Co udělá tato čočka s těmi rovnoběžnými paprsky? Spojí je, je to spojka.

16 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 16 Na přechodu mezi různými prostředími (např. mezi vzduchem a sklem) se světlo odráží – odraz světla. Úhel odrazu α 2 se rovná úhlu dopadu α 1.

17 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 17 Odražený paprsek je v rovině paprsku dopadajícího. Proložíme-li rovinu kolmicí k povrchu a dopadajícím paprskem, odražený paprsek je v té samé rovině. Neodskočí doprava ani doleva.

18 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 18 Při průchodu světla z prostředí opticky hustšího (např. sklo) do řidšího (např. vzduch) se paprsek láme ke kolmici (1), tj. jako by se mu nechtělo opustit sklo. Při určitém úhlu dopadu α m už je lomený paprsek rovnoběžný s povrchem (2). Při ještě větším úhlu dopadu lomený paprsek už vůbec nevstoupí do vzduchu (3), odráží se.

19 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 19 1) Paprsek se láme od kolmice, jako by se snažil vrátit do skla. 2) Lomený paprsek už je rovnoběžný s povrchem. α m = mezní úhel. 3) Lomený paprsek se vrací do skla – odráží se.

20 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 20 Úplný odraz je vlastně zvláštním případem lomu světla.

21 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 21 Refraction and Reflection http://lectureonline.cl.msu.edu/~mmp/kap25/Snell/app.htm

22 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 22 Optické kabely Obal – opticky řidší Jádro – opticky hustší Paprsek se odráží nebo láme do hustšího prostředí => zůstává v jádru.

23 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 23 Optické kabely Velký průměr jádra => paprsky mohou jít různými cestami, na konec dorážejí v různých časech. Nekvalitní přenos: rozpliznutí, znehodnocení signálu. Malý průměr jádra => paprsek může jít jen jedinou cestou. Kvalitní přenos.

24 Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 24 Optické kabely Skoková změna indexu lomu mezi jádrem a obalem. Dochází jen k odrazu. Plynulá změna indexu lomu mezi jádrem a obalem. Dochází k odrazu i lomu.


Stáhnout ppt "Světlo – podstata, lom, odraz Užití elektrické energie 1 Světlo - - podstata, lom, odraz Ing. Jaroslav Bernkopf."

Podobné prezentace


Reklamy Google