Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OPTIKA. 1. VLNOVÁ OPTIKA 2. OPTICKÉ PROSTŘEDÍ 3. ODRAZ SVĚTLA 4. LOM SVĚTLA 5. OHYB SVĚTLA 6. ROZKLAD SVĚTLA OBSAH.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OPTIKA. 1. VLNOVÁ OPTIKA 2. OPTICKÉ PROSTŘEDÍ 3. ODRAZ SVĚTLA 4. LOM SVĚTLA 5. OHYB SVĚTLA 6. ROZKLAD SVĚTLA OBSAH."— Transkript prezentace:

1 OPTIKA

2 1. VLNOVÁ OPTIKA 2. OPTICKÉ PROSTŘEDÍ 3. ODRAZ SVĚTLA 4. LOM SVĚTLA 5. OHYB SVĚTLA 6. ROZKLAD SVĚTLA OBSAH

3 VLNOVÁ OPTIKA  Je nejstarší obor fyziky.  Zkoumá vznik, šíření a vlastnosti světla, ale i zobrazování předmětů optickými přístroji.  Dělení optiky:  Vlnová optika  Geometrická optika

4 VLNOVÁ OPTIKA  Světlo je část elektromagnetického vlnění, které má vlnovou délku od 390 nm do 790 nm.  Světla různých vlnových délek vyvolávají u lidí zrakový vjem – vnímaný jako barevné světlo.  Nejkratší vlnovou délku má fialová barva (390 nm).  Nejdelší vlnovou délku má červená barva (790 nm).

5 VLNOVÁ OPTIKA  Další barvy se nachází mezi červenou a fialovou barvu. Tvoří spojité spektrum.  Lidské oko je různě citlivé na jednotlivé barvy. Nejvíce citlivé je na žlutozelenou barvu.

6 VLNOVÁ OPTIKA  Mezi zdroje světla patří – slunce, žárovka, oheň, apod.  Světlo se šíří každým pružným prostředím, ve vakuu dosahuje nejvyšší hodnoty: c = 300 000 km.s -1.  V dalších prostředích je rychlost světla vždy menší.  Dráha, kterou světlo urazí se nazývá vlnová délka. λ – vlnová délka [m] v – rychlost [m/s] f – frekvence λ – vlnová délka [m] v – rychlost [m/s] f – frekvence

7 OPTICKÉ PROSTŘEDÍ  Druhy prostředí, kterým se světlo šíří může být:  Čiré – 100 % propouští světlo a nemění jeho vlastnosti, např. vzduch.  Průhledné – láme světlo a částečně jej pohlcuje, např. sklo.  Průsvitné – částečně pohlcuje a propouští světlo, např. papír.  Neprůhledné – dochází k absorbování či odrazení světla, např. zeď, zrcadlo.

8 ODRAZ SVĚTLA  Pokud světlo dopadá na rovinnou plochu pod úhlem α, pak se odráží pod stejným úhlem α´.  Rychlost je stejná.  Pokud není rovina dopadu dokonale rovná, pak nastane rozptyl světla, neboť úhly odrazu jsou různé. α=α´α=α´ α=α´α=α´ αα´α´ p p

9 LOM SVĚTLA  Nastává při přechodu světla z jednoho prostředí do druhého prostředí.  Příčinou lomu je rozdílná rychlost v daných prostředích.  Lomy mohou nastat:  ke kolmici,  od kolmice.

10 LOM SVĚTLA  Lom ke kolmici  Nastává při přechodu světla z prostředí opticky řidšího do prostředí hustšího, např. ze vzduchu do vody, ze vzduchu do skla. α > β v 1 > v 2 α > β v 1 > v 2 α β p p v1v1 v2v2

11 LOM SVĚTLA  Lom od kolmice  Nastává při přechodu z prostředí hustšího do prostředí řidšího, např. ze skla do vzduchu, z vody do vzduchu. β > α v 2 > v 1 β > α v 2 > v 1 α β p p v1v1 v2v2

12 LOM SVĚTLA  Vztah mezi úhlem dopadu a úhlem odrazu vyjadřuje zákon lomu – Snellův zákon.  n je index lomu, který popisuje a charakterizuje prostředí, nemá jednotky.  Vybrané hodnoty n: vzduch = 1, voda = 1,33, sklo = 1,5-1,7, diamant = 2,4.

13 LOM SVĚTLA  Speciální jev nastává u lomu od kolmice pro mezní hodnotu dopadu úhlu.  Při překročení mezního úhlu nastává úplný odraz – světlo se odráží zpět.  Popsaný jev se využívá u odrazných hranolů, které mění směr paprsků – triedry.  Na stejném principu je založena i fatamorgána.


Stáhnout ppt "OPTIKA. 1. VLNOVÁ OPTIKA 2. OPTICKÉ PROSTŘEDÍ 3. ODRAZ SVĚTLA 4. LOM SVĚTLA 5. OHYB SVĚTLA 6. ROZKLAD SVĚTLA OBSAH."

Podobné prezentace


Reklamy Google