Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

André Marie Ampére 22.1.1775 -10.7. 1836 Francouzský fyzik a matematik.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "André Marie Ampére 22.1.1775 -10.7. 1836 Francouzský fyzik a matematik."— Transkript prezentace:

1 André Marie Ampére 22.1.1775 -10.7. 1836 Francouzský fyzik a matematik

2 Dětství  Narozen v Poleymieux ve Francii.  Ampére se specializoval na matematiku a poté i na fyziku.  Už ve 13 letech vypracoval svou první vědeckou práci.  Ve 14 letech začíná číst svazky Francouzské encyklopedie.

3 Ampére-Učitel  Ampére začal vyučovat matematiku v roce 1797 v Lyonu.  V roce 1802 se stal učitelem fyziky a chemie v Bourg École Centrale.  Od roku 1809 do roku 1828 vyučoval André Marie Ampére na Polytechnické škole v Paříži.  V roce 1826 Ampére začal učit na Collège de France.

4 Život VVVV roce 1799 se André Marie Ampére oženil a v roce 1800 se narodil jeho syn Jean-Jacques. VVVV roce 1806 se Ampére znovu oženil.  V V V V roce 1807 se narodila dcera Albine. VVVV roce 1827 byl Ampére zvolen členem Královské společnosti. AAAAndré Marie Ampére byl především matematik, ale opravdovou proslulost mu přineslo bádání v oboru elektřiny a magnetizmu.

5 Obor fyziky ZZZZabýval se elektřinou a magnetismem. JJJJeho jméno nese zákon o silovém působení proudových elementů. ttttzv. Ampérovo pravidlo pravé ruky pro přímý vodič (palec ukazuje dohodnutý směr proudu ve vodiči, prsty orientaci magnetických indukčních čar) a Ampérovo pravidlo pravé ruky pro cívku (prsty ukazují dohodnutý směr proudu v závitech, palec ukazuje orientaci magnetických indukčních čar). Navrhl vztah, podle kterého lze vypočítat velikost magnetické síly, která působí na vodič

6 Hlavní objev SSSStal se vynálezcem galvanometru a komutátoru. GGGGalvanometr je měřící přístroj pro měření malých elektrických napětí a proudů. SSSSlovo galvanometr je odvozeno od příjmení Luigiho Galvani. KKKKomutátor je mechanický rotační usměrňovač, který je používán zejména u elektrických stejnosměrných motorů. Komutátorgalvanometr

7 Zajímavosti AAAAmpérův zákon: F = q. (v × B) Působí magnetické pole B na náboj q pohybující se rychlostí v. VVVV roce 1820 André Marie Ampére zjistil, že solenoidní cívka, kterou protéká elektrický proud vyvolává magnetické účinky NNNNa jeho počest bylo jeho jméno na vědeckém kongresu v Paříži ustaveno jako základní jednotka elektrického proudu.

8  Zabýval se botanikou a chemií.  Pokusil se roztřídit vědy a jako první použil pojem kybernetika.  Dále se věnoval i zemskému magnetismu a zabýval se pohybem Země kolem Slunce.  V roce 1815 publikoval práci o lomu světla, v roce 1816 obhajoval Fresnelovu vlnovou teorii světla proti Jeanu Baptistovi Biotovi a Pierre Simonu Laplaceovi, kteří hájili Newtonovu korpuskulární teorii.

9 Závěr života  Závěr života neprožil Ampére příliš šťastně - měl mnoho existenčních potíží.  Zemřel v roce 1836 v Marseille. Ampéreho hrob

10 Pierre Simon de Laplace Jean-Baptiste Biot Augustin-Jean Fresnel

11  Autoři:Martin Klingel Zdeněk Hanák  Zdroj: www.techmania.cz www.wikipedia.cz www.converter.cz


Stáhnout ppt "André Marie Ampére 22.1.1775 -10.7. 1836 Francouzský fyzik a matematik."

Podobné prezentace


Reklamy Google